V Jackson Hole sa dnes začalo 3 dňové sympózium s predstaviteľmi centrálnych bánk
V Jackson Hole sa dnes začalo 3 dňové sympózium s predstaviteľmi centrálnych bánk
Absolútna správa:
Predstavitelia Federálneho rezervného systému dnes zdôraznili potrebu pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb aj keď neurčili ako presne by sa malo zvyšovať na zasadnutí budúci mesiac. Počas prejavov v Jackson Hole v štáte Wyoming, kde sa koná každoročné zasadnutie centrálnych bankárov, ministrov financií, akademikov a účastníkov finančných trhov z celého sveta dnes zaznelo množstvo názorov o tom aké ďalšie kroky by mali predstavitelia Federálneho Rezervného systému podniknúť. Napríklad prezidentka kansaského Fedu Esther Georgeová uviedla, že centrálna banka zatiaľ nezvýšila úrokové sadzby na úroveň, ktorá by zaťažovala ekonomiku a možno ich bude musieť na istý čas zvýšiť nad 4 %. Prezident atlantského Fedu Raphael Bostic je toho názoru, že pri súčasnom cieľovom pásme 2,25 % až 2,5 % pre základnú úrokovú sadzbu sa ešte nenachádzame v pásme, kde by sadzba spomaľovala hospodársku aktivitu. Neutrálne sadzby vidí blízko úrovne 3 %. Predstavitelia Fedu na každom z posledných dvoch zasadnutí zvýšili sadzby o 75 bázických bodov a uviedli, že v závislosti od údajov z ekonomiky je na stole zvýšenie o 50 bázických bodov alebo zvýšenie o 75 bázických bodov na ich budúcom zasadnutí, ktoré sa uskutoční v septembri. Zatiaľ je to aj podľa trhu s úrokovými futures vyrovnané.
Investori zarobili na:
Spoločnoti NetApp, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,88 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 103,84 %). Spoločnosť NetApp, Inc. poskytuje riešenia na ukladanie a správu údajov. Riešenia spoločnosti na ukladanie dát zahŕňajú špecializovaný hardvér, softvér a služby, ktoré zabezpečujú správu úložísk pre otvorené sieťové prostredia. Spoločnosť NetApp poskytuje služby podnikom, vládnym agentúram a univerzitám na celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Bank of Korea na svojom augustovom zasadaní podľa očakávaní zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 2,5 %, pričom sa odvolávala na pretrvávajúce inflačné tlaky a vysoké inflačné očakávania. Politici odhadujú, že miera inflácie v krajine dosiahne tento rok 5,2 %, čo je najvyššia úroveň od roku 1998. V roku 2022 sa predpokladá, že HDP vzrastie o 2,6 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,83 %, Hang Seng +3,63 %, Nikkei 225 +0,58 %.
Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko sa v auguste 2022 znížil na 88,5 bodu z júlovej hodnoty 88,7 bodu. Pričom Ifo očakáva, že nemecká ekonomika v 3. štvrťroku klesne o 0,5 %. Nemecká ekonomika v 2. štvrťroku 2022 medzi kvartálne poklesla o 0,1 %. Ukazovateľ výrobnej klímy vo Francúzsku klesol v auguste 2022 na 104 bodov zo 106 bodov v júli. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,19 %, CAC 40 -0,08 %, DAX +0,39 %.
Ekonomika USA sa podľa druhého odhadu v 2. štvrťroku 2022 medzi kvartálne znížila o 0,6 %, čo je menej ako pokles o 0,9 % v predchádzajúcom odhade, a to v dôsledku revízie spotrebiteľských výdavkov a zásob smerom nahor. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom sa 20. augusta znížil o 2 tis. na 243 tis. z nadol revidovaných 245 tis. v predchádzajúcom období a výrazne pod trhovým odhadom 253 tis. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,98 %, S&P 500 +1,42 %, NASDAQ +1,67 %.
Prečítané: 1177x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.