Podpredseda Federálneho rezervného systému Richard Clarida uviedol, že nevyhnutné podmienky na zvýšenie referenčnej úrokovej sadzby centrálnej banky USA z takmer nuly budú pravdepodobne splnené na konci budúceho roka.
Podpredseda Federálneho rezervného systému Richard Clarida uviedol, že nevyhnutné podmienky na zvýšenie referenčnej úrokovej sadzby centrálnej banky USA z takmer nuly budú pravdepodobne splnené na konci budúceho roka.
Absolútna správa:
Podpredseda Federálneho rezervného systému Richard Clarida uviedol, že nevyhnutné podmienky na zvýšenie referenčnej úrokovej sadzby centrálnej banky USA z takmer nuly budú pravdepodobne splnené na konci budúceho roka. Predstavitelia Fedu minulý týždeň ponechali sadzby blízko nuly a oznámili, že koncom tohto mesiaca začnú obmedzovať svoj program masívnych nákupov aktív podľa plánu, ktorý by celý proces ukončil do polovice roku 2022. Povedali, že rozhodnutie o znižovaní neimplikuje priamy signál o politike úrokových sadzieb. Niektorí úradníci, znepokojení vysokou infláciou, argumentovali flexibilitou pri zvyšovaní sadzieb hneď, ako sa znižovanie nákupu aktív skončí. Clarida sa vyjadril, že očakáva zmiernenie inflačných tlakov, keď sa trh práce a globálne dodávateľské reťazce nakoniec prispôsobia a čo je dôležité, urobia tak bez trvalého tlaku na rast cien. Podľa jeho slov doterajšia inflácia v tomto roku predstavuje oveľa viac než len mierne prekročenie dlhodobejšieho inflačného cieľa na úrovni 2 % a opakovanie výsledkov v budúcom roku by nepovažoval za politický úspech.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Advanced Micro Devices, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,14 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 2063,69 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií bola správa, že spoločnosť Advanced Micro Devices Inc. začne dodávať serverové procesory spoločnosti Meta Platforms Inc., predtým známej ako Facebook. Advanced Micro Devices, Inc. (AMD) vyrába polovodičové produkty a zariadenia.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index zhodných ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý pozostáva z celého radu údajov vrátane továrenskej výroby, zamestnanosti a maloobchodných tržieb, klesol v septembri 2021 na najnižšiu úroveň za rok a to na 87,5 bodu z konečných 91,3 bodu pred mesiacom. Index hlavných ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý je meradlom ekonomiky na niekoľko mesiacov dopredu a zostavuje sa pomocou údajov, ako sú pracovné ponuky a spotrebiteľský sentiment, klesol v septembri 2021 na 99,7 bodu po konečných 101,3 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,12 %, Hang Seng -0,43 %, Nikkei 225 -0,35 %.
Ročná miera inflácie v Luxembursku vyskočila v októbri 2021 na 3,6 % z 2,7 % v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na najvyššiu mieru inflácie od mája 2011. Priemyselná produkcia v Českej republike klesla v septembri 2021 o 4 % oproti predchádzajúcemu roku po augustovom poklese o 1,4 %. Nórska priemyselná produkcia vzrástla v septembri 2021 medziročne o 7,9 %, pričom zrýchlila z 2,7 % v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,24 %, CAC 40 +0,09 %, DAX -0,05 %.
Futures na ropu WTI sa v pondelok vyšplhali na 81,8 USD za barel, čím sa znížili skoré zisky, keďže obchodníci zvažovali obavy z vládnych zásahov na trhu s ropou. Akcie spoločnosti Tesla klesali o 7,13 % v pre-markete po Muskovom oznámení na Twitteri o predaji 10 % jeho podielu. Analytici JPMorgan prvýkrát od referenda o brexite v roku 2016 odporúčajú investorom kupovať britské akcie. Odmena za riziko sa podľa nich po nedostatočnej výkonnosti v posledných rokoch zlepšuje. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,28 %, S&P 500 +0,09 %, NASDAQ +0,07 %.
Prečítané: 1330x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.