Druhá najväčšia kryptomena ma za sebou úspešne "Merge" a vstupuje do novej éry
Druhá najväčšia kryptomena ma za sebou úspešne "Merge" a vstupuje do novej éry
Absolútna správa:
Podľa príspevku spoluzakladateľa Etherea Vitalika Buterina na Twitteri sa aktualizácia softvéru nazvaná Merge dokončila vo štvrtok v skorých ranných hodinách. Zmena nahradila energeticky náročné počítače a iné príslušenstvo, ktoré sa používalo na nariaďovanie transakcií v sieti a ťaženie tokenu, energeticky efektívnejším systémom, ktorý využíva hromadu tokenov Ether, ktoré sú umiestnené v špeciálnych, tzv. stakingových peňaženkách (staking wallets). V dôsledku toho sa spotreba energie v sieti Ethereum zníži odhadom o 99 %. O takúto veľkú aktualizáciu sa v kryptografii ešte nikdy nikto nepokúsil. Ethereum je doménou približne 3 500 aktívnych decentralizovaných aplikácií, od búrz až po hry, ktoré pracujú s kryptomenami v miliardách dolárov, preto je táto udalosť označovaná za najväčšiu udalosť tohto roka. Merge nemení skúsenosť koncových používateľov Etherea, ale je kľúčový odrazový mostík k ďalším vylepšeniam, ktoré sieť zrýchlia a zlacnia čím by mali ďalej zvýšiť jej postavenie a využitie. Aktualizácia softvéru sa nazýva Merge, pretože existujúci blockchain Etherea sa spojil s paralelnou sieťou, ktorá funguje už takmer dva roky a testuje koncept proof-of-stake. Celkovo sa o aktualizácii uvažuje už viac ako sedem rokov. Aj keď je Merge dokončený, odborníci varujú pred problémami, ktoré môžu v nadchádzajúcich dňoch až týždňoch stále pretrvávať.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Humana Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa 8,36 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +99,47 %). Humana je poprednou spoločnosťou v oblasti zdravia, ktorá poskytuje služby 17 miliónom členov v rámci svojich programov zdravotných výhod. Spoločnosť spravuje plány riadenej starostlivosti pre iné vládne programy vrátane programov Medicaid na Floride a v Texase a TRICARE (pre vojenský personál) na juhu krajiny. Okrem toho Humana ponúka komerčné zdravotné plány a špeciálne (životné, zubné a zrakové) poistenie.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Obchodný deficit Japonska sa v auguste 2022 zvýšil na 2 817,3 mld. JPY z úrovne 653,4 mld. JPY v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka a v porovnaní s konsenzom trhu predstavoval rozdiel 2 398 mld. Išlo o najväčší obchodný deficit v histórii. Dovoz sa medziročne zvýšil o 49,9 % zatiaľ čo vývoz vzrástol o 22,1 %. Ročná miera inflácie v Saudskej Arábii sa v auguste 2022 vyšplhala na 3,0 % z 2,7 % v júli. Išlo o najvyššiu mieru inflácie od júna 2021, a to najmä v dôsledku rýchlejšieho rastu cien v doprave. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,94 %, Hang Seng +0,44 %, Nikkei 225 +0,21 %.
Eurozóna zaznamenala v júli 2022 obchodný deficit vo výške 34 miliárd EUR, ide o druhý najväčší deficit v histórii. Súčtom prvých 7 mesiacov roku 2022 predstavoval obchodný deficit regiónu 177,4 mld. eur v porovnaní s prebytkom 121,3 mld. eur rok predtým. Veľkoobchodné ceny v Nemecku v auguste 2022 medziročne vzrástli o 18,9 %. Po júlovom náraste o 19,5 % sa zmiernili už štvrtý mesiac po sebe. Sezónne očistená nezamestnanosť v Holandsku sa v auguste 2022 vyšplhala na osemmesačné maximum 3,8 % z 3,6 % v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,72 %, CAC 40 -1,04 %, DAX -0,55 %.
Maloobchodné tržby v USA v auguste oproti júlu vzrástli o 0,3 %. Prekonali tak prognózy analytikov, ktorí rast neočakávali. Klesajúce ceny benzínu umožnili spotrebiteľom nakupovať iné položky. Bez započítania čerpacích staníc sa tržby zvýšili dokonca o 0,8 %. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti sa minulý týždeň znížil o 5 tisíc na 213 tisíc, čo je výrazne pod trhovými očakávaniami na úrovni 226 tisíc. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,56 %, S&P 500 -1,08 %, NASDAQ -1,43 %.
Patrik Bartoš, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 875x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.