Inflačné dáta za minulý mesiac poukázali na rastúcu celkovú infláciu, no piaty mesiac po sebe klesajúcu jadrovú infláciu.
Inflačné dáta za minulý mesiac poukázali na rastúcu celkovú infláciu, no piaty mesiac po sebe klesajúcu jadrovú infláciu.
Absolútna správa:
Index S&P 500 vzrástol po inflačných dátach z USA. Megacaps sa vyvíjali zmiešane, pričom šéfovia piatich z desiatich najväčších amerických spoločností sa objavili na zasadnutí Senátu za zatvorenými dverami, ktoré malo formovať spôsob, akým bude umelá inteligencia regulovaná. Apple klesol, keďže Čína upozornila na bezpečnostné problémy s iPhonmi. American Airlines Group viedla straty v odvetví po tom, čo znížila svoj výhľad zisku v dôsledku skokového nárastu cien leteckého paliva. Dlho očakávaná prvá verejná emisia spoločnosti Arm Holdings sa má uskutočniť dnes. Dvojročné výnosy štátnych pokladničných poukážok sa pohybovali na úrovni takmer 5 %. Swapy viazané na najbližšie dve politické zasadnutia Fedu naďalej oceňovali malú pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb na budúci týždeň - a približne 50 % pravdepodobnosť, že k nemu dôjde v novembri. Ropa WTI klesla o 0,1 % na 88,75 USD za barel.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Ceny výrobcov v Japonsku v auguste 2023 medziročne vzrástli o 3,2 %, čím sa spomalili z júlového rastu o 3,4 % a zaznamenali najnižšiu hodnotu od marca 2021. Najnovší údaj zároveň znamenal ôsmy po sebe nasledujúci mesiac spomalenia rastu výrobnej inflácie v prostredí zmierňujúcich sa globálnych cenových tlakov. Na mesačnej báze sa ceny výrobcov v auguste zvýšili o 0,3 %, čo predstavuje zrýchlenie oproti júlovému nárastu o 0,1 %.
EU: Britská ekonomika sa v júli 2023 medzimesačne zmenšila o 0,5 %, čo je zatiaľ najväčší pokles v tomto roku a vďaka čomu sa zvrátil júnový rast o 0,5 %. Údaje boli horšie, ako trhové prognózy, ktoré predpokladali pokles o 0,2 %. Sektor služieb poklesol o 0,5 % (oproti 0,2 % v júni) a k poklesu prispel najmä pokles v odvetví zdravotníckych činností pre ľudí o 3,4 % po tom, ako štrajky v NHS viedli k rušeniu termínov a procedúr. Ďalším najväčším prispievateľom bol pokles o 3,4 % v odvetví počítačového programovania, poradenstva a súvisiacich činností. Obchodný deficit Spojeného kráľovstva sa v júli 2023 znížil na 3,446 mld. GBP zo 4,787 mld. GBP v predchádzajúcom mesiaci, keďže vývoz vzrástol o 1,8 % z júnového ročného minima a dovoz klesol o 0,2 % na najnižšiu úroveň od februára 2022.
USA: Ročná miera inflácie v USA sa v auguste druhý mesiac po sebe zvýšila z júlových 3,2 % na 3,7 %, čo je nad trhovými prognózami 3,6 %. Ceny ropy v predchádzajúcich dvoch mesiacoch rástli, čo spolu s bázickými efektmi z minulého roka posunulo infláciu vyššie. Jadrová inflácia sa však v súlade s očakávaniami trhu spomalila už piaty mesiac na 4,3 %. Priemerná úroková sadzba pre 30-ročné hypotéky s fixnou sadzbou a zodpovedajúcim zostatkom úveru (726 200 USD alebo menej) v USA v týždni končiacom 8. septembra 2023 vzrástla o 6 bázických bodov na 7,27 % po poklese o 10 bázických bodov v predchádzajúcom týždni. Náklady na požičiavanie tak zostávajú blízko úrovne 7,31 % dosiahnutej v auguste 2023, ktorá bola najvyššia od decembra 2000.
Prečítané: 1101x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.