Americké akcie vzrástli, keďže investorov povzbudili náznaky znižovania nákladov na prácu, čo môže ukazovať na pokračovanie poklesu inflácie.
Americké akcie vzrástli, keďže investorov povzbudili náznaky znižovania nákladov na prácu, čo môže ukazovať na pokračovanie poklesu inflácie.
Absolútna správa:
Index S&P 500 a Nasdaq 100 uzavreli deň v zisku. Oba indexy uzavreli tento mesiac v zisku, keďže ekonomické údaje naďalej ukazujú zmiernenie inflácie a investori očakávajú, že Federálny rezervný systém spomalí tempo zvyšovania sadzieb. Výnosy štátnych dlhopisov zmiernili predchádzajúce zisky s 10 ročnou sadzbou okolo 3,52 %. Zatiaľ čo dnešné údaje ukázali, že americký trh s bývaním sa naďalej ochladzuje, ďalšia správa upozornila na nečakaný pokles spotrebiteľskej dôvery. Dnešné údaje z trhu práce síce prispeli k dôkazom, že rast miezd sa spomaľuje. Nad všetkým visí zajtrajšie rozhodnutie Fedu, pričom sa všeobecne očakáva, že centrálna banka zvýši sadzby o štvrť percentuálneho bodu. Dnes vykázali výsledky spoločnosti Caterpillar Inc. a McDonald's Corp., ktoré klesli po tom, čo nedosiahli zisk. Spoločnosť General Motors Co. vzrástla po zverejnení optimistických prognóz. Zisk na akciu spoločnosti Exxon Mobil Corp. za štvrtý štvrťrok prekonal odhady a firma vykázala celoročný zisk, ktorý bol najvyšší v histórii.
Investori zarobili na:
Spoločnosti A.O. Smith Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,67 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -0,94 %). A.O. Smith Corporation vyrába rezidenčné a komerčné zariadenia na ohrev vody a úpravu vody.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku sa v januári 2023 zvýšil na 31 bodov z decembrových 30,3 bodov, čím prekonal konsenzus trhu na úrovni 30,5 bodov. Išlo o najsilnejšiu spotrebiteľskú dôveru od augusta minulého roka, keďže ekonomika sa ďalej zotavovala z pandemických opatrení. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,06 %, Hang Seng -1,03 %, Nikkei 225 -0,39 %.
Ekonomika eurozóny v poslednom štvrťroku 2022 mierne vzrástla o 0,1 %, čím sa zmiernila z 0,3 % expanzie v predchádzajúcom trojmesačnom období, ale prekonala konsenzus trhu, ktorý predpokladal pokles o 0,1 %, ukázal predbežný odhad. Išlo o najslabšie tempo expanzie od prvých troch mesiacov roku 2021, keďže dopyt a aktivitu zasiahla vysoká inflácia a rastúce náklady na pôžičky, ako aj prekážky v dodávateľskom reťazci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,12 %, CAC 40 +0,01 %, DAX +0,01%.
PMI v Spojených štátoch klesol v januári 2023 na 44,3 bodov z decembrových 44,9 bodov a v porovnaní s trhovými prognózami na úrovni 45 bodov. Údaj poukázal na piaty mesiac po sebe, keď sa podnikateľská aktivita v chicagskom regióne znížila. Nedostatok pracovných síl naďalej brzdí podnikateľskú aktivitu a niektoré firmy ho uvádzali ako najväčšiu prekážku vo výrobe. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,10 %, S&P 500 +1,47 %, NASDAQ +1,67 %.
Prečítané: 750x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.