Americkým akciám chýbala volatilita aj napriek zverejňovaniu príjmov niektorých najväčších amerických bánk a komentárov dvoch predstaviteľov Federálneho rezervného systému, ktorí sú za ďalšie zvyšovanie sadzieb v boji proti inflácii.
Americkým akciám chýbala volatilita aj napriek zverejňovaniu príjmov niektorých najväčších amerických bánk a komentárov dvoch predstaviteľov Federálneho rezervného systému, ktorí sú za ďalšie zvyšovanie sadzieb v boji proti inflácii.
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa len málo zmenil a volatilita na amerických indexoch bola nízka. Goldman Sachs Group po zverejnení výsledkov klesla a Bank of America Corp. vzrástla po tom, čo zisk prekonal očakávania. Prezident atlantskej centrálnej banky Fed Raphael Bostic pre CNBC povedal, že je za to, aby sa sadzby ešte raz zvýšili a potom sa ešte nejaký čas držali nad úrovňou 5 %, aby sa obmedzila inflácia. Jeho kolega zo St. Louis James Bullard, ktorý patrí k prísnejším tvorcom politiky, pre agentúru Reuters samostatne povedal, že je za to, aby sa sadzby dostali do pásma medzi 5,5 % až 5,75 %. Klienti Bank of America sa už tretí týždeň po sebe stiahli z amerických akcií, aj keď akciový trh v tomto roku pokračoval v raste. Odlev bol najvýraznejší medzi inštitucionálnymi a individuálnymi investormi, pričom minulý týždeň z tejto triedy aktív odišlo 800 miliónov USD. Ročná miera inflácie v Kanade v marci 2023 klesla na 4,3 %, čo je najnižšia hodnota od augusta 2021, v súlade s trhovými očakávaniami a v dôsledku výrazných bázických efektov nákladov na energie klesla z 5,2 % v predchádzajúcom mesiaci.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Tyler Technologies, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,42 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -25,59 %). Spoločnosť Tyler Technologies, Inc. poskytuje komplexné riešenia a služby správy informácií pre miestne samosprávy. Klientska základňa Spoločnosti zahŕňa miestne vládne úrady v celých Spojených štátoch, Kanade, Portoriku a Spojenom kráľovstve.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska ekonomika sa v 1. štvrťroku 2023 medziročne posunula o 4,5 %, čím zrýchlila svoj rast z 2,9 % v 4. štvrťroku a prekonala trhové odhady na úrovni 4 %. Išlo o najvýraznejšie tempo expanzie od 1. štvrťroka 2022, a to v kontexte úsilia Pekingu o urýchlenie postpandemického oživenia. Rast maloobchodných tržieb bol v marci takmer na 2-ročnom maxime, priemyselná produkcia vzrástla najviac za posledných 5 mesiacov a sledovaná miera nezamestnanosti klesla na najnižšiu úroveň za posledných 7 mesiacov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,30 %, Hang Seng -0,63 %, Nikkei 225 +0,51 %.
Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve sa v období od decembra 2022 do februára 2023 medzikvartálne zvýšila o 0,1 percentuálneho bodu na 3,8 %, čo je najvyššia úroveň od druhého štvrťroka 2022 a mierne prekonáva konsenzus trhu na úrovni 3,7 %. Celkový rast miezd sa za tri mesiace do februára medziročne udržal na úrovni 5,9 %, zatiaľ čo v reálnom vyjadrení mzdy klesli o 3,0 %, čo je najväčší pokles od obdobia od februára do apríla 2009. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,60 %, CAC 40 +0,47 %, DAX +0,59 %.
Ročná miera inflácie v Kanade v marci 2023 klesla na 4,3 %, čo je najnižšia hodnota od augusta 2021, v súlade s trhovými očakávaniami a v dôsledku výrazných bázických efektov nákladov na energie klesla z 5,2 % v predchádzajúcom mesiaci. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,5 %, čím nadviazali na februárový nárast o 0,4 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,03 %, S&P 500 +0,08 %, NASDAQ -0,04 %.
Dominik Červenka, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1026x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.