Trhy pokračovali v oceňovaní očakávaného sprísňovania menovej politiky Fedu. Index S&P 500 sa počas dňa nachádzal približne o 10 % nižšie od svojho rekordu.
Trhy pokračovali v oceňovaní očakávaného sprísňovania menovej politiky Fedu. Index S&P 500 sa počas dňa nachádzal približne o 10 % nižšie od svojho rekordu.
Absolútna správa:
Akcie spadli na pondelkové minimá uprostred vysokej obchodnej aktivity, avšak v neskorších hodinách vymazali väčšinu svojich strát. Index S&P 500 počas neskorších obchodných hodín znížil svoje straty a uzavrel v zelených číslach, pričom obchodovaný objem bol o 80 % vyšší ako priemer za posledný mesiac. Index volatility Cboe vyletel na najvyššiu hodnotu za rok. Technologický index Nasdaq strácal počas obchodného dňa viac ako 15 % od jeho historického maxima, zatiaľ čo index malých spoločností Russell 2000 sa priblížil k medvediemu trhu po tom, čo sa zo svojho maxima prepadol takmer o 20 %. Obchodníci stále očakávajú, že bude Fed počas roka zvyšovať úrokové sadzby aj napriek tomu, že to bude vytvárať tlak na rizikové aktíva. Prvé zvýšenie úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom sa očakáva na marcovom zasadnutí, pričom by do konca roka 2022 mohlo dôjsť k zdvihnutiu úrokových sadzieb v USA až do okolia úrovní jedného percenta.
Investori zarobili na:
Spoločnosti The Gap, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,94 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -33,33 %). The Gap, Inc. je medzinárodný špecializovaný maloobchod prevádzkujúci maloobchodné a outletové predajne. Spoločnosť predáva bežné oblečenie, doplnky a produkty osobnej starostlivosti pre mužov, ženy a deti.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Predaj áut v Thajsku klesol o 17,2 % oproti predchádzajúcemu roku na 86 145 kusov v decembri 2021 a za celý rok 2021 klesol o 4,2 % v dôsledku prepuknutia COVID-19 a nedostatku mikročipov. Ceny potravín v Singapure vzrástli v decembri 2021 medziročne o 2,1 %, čo je najviac od júla 2020, po 1,9 % náraste v predchádzajúcom mesiaci. Ročná miera inflácie v Singapure vzrástla v decembri 2021 na 4,0 % z novembrových 3,8 % a je nad trhový konsenzus 3,75 %, čo poukazuje na najvyššiu hodnotu od februára 2013. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,16%, Hang Seng -1,24 %, Nikkei 225 +0,24 %.
IHS Markit Eurozone Manufacturing PMI sa v januári 2022 zvýšil na 59 bodov z 58 bodov v decembri, čo je najsilnejší rast továrenskej aktivity za posledných 5 mesiacov. IHS Markit France Manufacturing PMI v januári 2022 mierne klesol na 55,5 bodu z decembrových 55,6 bodu, čo je najpomalší rast továrenskej aktivity za 3 mesiace avšak v súlade s prognózami trhu. Indikátor spotrebiteľskej dôvery v Českej republike vzrástol v januári 2022 na 91,4 bodu z nadol revidovaných 91,2 bodu v predchádzajúcom mesiaci, keďže respondenti hodnotili svoju aktuálnu finančnú situáciu lepšie ako v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -4,14 %, CAC 40 -3,97 %, DAX -3,80 %.
Index národnej aktivity Chicagského Fedu v USA klesol v decembri 2021 na -0,15 bodu z nahor revidovaných +0,44 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo naznačuje, že po dvojmesačnom období expanzie došlo k poklesu ekonomickej aktivity. IHS Markit US Manufacturing PMI klesol v januári 2022 na 55 bodov z decembrových 57,7 bodu, čo je výrazne pod prognózami, ktoré boli na úrovni 56,7 bodu, čo poukazuje na najpomalší rast továrenskej aktivity. Americké futures na zemný plyn sa koncom januára znížili pod 4 doláre za milión britských tepelných jednotiek, keď obchodníci spracovali prognózy vyšších teplôt vo februári. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,30 %, S&P 500 +0,29 %, NASDAQ +0,63 %.
Prečítané: 1136x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.