Federálny rezervný systém stále zápasy s vysokými hodnotami inflácie v USA, čo prináša napätie na akciové aj dlhopisové trhy. Prioritou je neuvaliť najväčšiu ekonomiku sveta do recesie.
Federálny rezervný systém stále zápasy s vysokými hodnotami inflácie v USA, čo prináša napätie na akciové aj dlhopisové trhy. Prioritou je neuvaliť najväčšiu ekonomiku sveta do recesie.
Absolútna správa:
Trhy končia týždeň pozitívne, keďže americké akcie získali a krivka štátnej pokladnice pokračovala v strmších poklesoch vyvolaných plánom Federálneho rezervného systému na agresívne sprísňovanie menovej politiky. Štátne dlhopisy medzitým klesali, pričom investori pozorne sledovali možný obrat v strmšom raste krivky, ktorý bol zaznamenaný po stredajšej správe Fedu, ktorá načrtla plány na zníženie súvahy, spolu so zvýšením úrokových sadzieb. V týchto časoch hlavným cieľom Fedu je utlmiť infláciu bez podnietenia ekonomiky do recesie. Očakáva sa že inflácia sa neskôr v tomto roku zmierni, čím by sa zvýšené úrokové sadzby pri optimálnej situácií mohli znížiť. Fed ďalej zvažuje, kde by mohla byť ich dlhodobá neutrálna úroková sadzba, najväčší trh s dlhopismi na svete je neustále v napätí. Analytici predpovedajú neutrálnu sadzbu medzi 2 % a 3 %, s mediánom 2,4 %. Uprostred všetkých neistôt je to, čo je pre analytikov krištáľovo jasné, že výnosy dlhopisov a volatilita smerujú vyššie. Obchodníci s indexovými swapmi zvýšili svoje stávky na to, kde bude kurz fondov Fedu do konca tohto roka. Pre trhy ide o odhadnutie toho, o koľko základných bodov Fed zvýši úrokové sadzby. To, kde je neutrálna sadzba, sa stane oveľa väčším problémom, keď sa priblížime k číslu 2 %. Tam by sme sa mohli dostať o pár stretnutí Fedu. Medzitým kurz dolára predĺžil svoj rast na siedmy deň za sebou a priblížil sa blízko najvyššej úrovne od júla 2020.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Impala Platinum Holdings Limited, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,71 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +327,31 %). Impala Platinum Holdings Limited alebo Implats je holdingová spoločnosť pre skupinu spoločností, ktoré prevádzkujú platinové bane. Okrem platiny Implats ťaží, vyrába a predáva ďalšie kovy zo skupiny platiny, ako je paládium, ródium a nikel. Implats tiež poskytuje rafinérske služby pre výrobcov základných a drahých kovov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Reserve Bank of India (RBI) v piatok ponechala úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni 4 %. Rovnako zostala aj reverzná sadzba na úrovni 3,35 %. Išlo o prvé vyhlásenie menovej politiky v novom finančnom roku. RBI znížila svoju projekciu miery hrubého domáceho produktu na 7,2 % na prebiehajúci finančný rok 2022-23 z predchádzajúceho odhadu 7,8 %, ktorý bol oznámený vo februári. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -+0,51 %, Hang Seng +0,29 %, Nikkei 225 +0,36 %.
Ruská centrálna banka v piatok oznámila, že zníži svoju úrokovú sadzbu na 17 % z 20 %, v znamení toho, že riziká finančnej stability v krajine sa zmierňujú vďaka kapitálovým kontrolám. Centrálna banka uviedla, že inflácia bude naďalej rásť, no nedávne údaje poukázali na spomalenie rastu cien, čiastočne kvôli zisku rubľa. Ročná miera inflácie sa začiatkom apríla priblížila k 17 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne : Eurostoxx 50 +1,48 %, CAC 40 +1,34 %, DAX +1,46 %.
Celková zamestnanosť v Kanade sa v marci zvýšila o 73 000 (0,4 %), čo bolo spôsobené nárastom o 93 000 (0,6 %) pracujúcich na plný úväzok. Miera nezamestnanosti v marci klesla z 5,5 % na 5,3 %, čo je najnižšia zaznamenaná miera nezamestnanosti od roku 1976. Toto nasleduje po veľkých ziskoch vo februári a stratách zaznamenaných v januári. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,40 %, S&P 500 -0,04 %, NASDAQ +-1,34 %.
Prečítané: 1311x
Americké akcie vstúpili do nového týždňa v negatívnom duchu, keď trhy reagovali na zmes politickej neistoty, obáv z obchodných konfliktov a kľúčových rozhodnutí centrálnych bánk. Na nálade nepridalo ani oznámenie o odchode Warrena Buffetta z čela Berkshire Hathaway. Investori zároveň netrpezlivo očakávajú, či Fed potvrdí zotrvanie sadzieb, zatiaľ čo ropa prudko klesá po správach z OPEC+.
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.