Futures na americké akciové indexy a európske dlhopisy klesli, pretože investori sa obávajú dvojitej hrozby a to klesajúceho hospodárskeho rastu a tvrdej inflácie.
Futures na americké akciové indexy a európske dlhopisy klesli, pretože investori sa obávajú dvojitej hrozby a to klesajúceho hospodárskeho rastu a tvrdej inflácie.
Absolútna správa:
Európske akcie vzrástli prvýkrát za posledné štyri obchodné dni, keď sa objavili investori, ktorí skupujú pokles. Dolár oslabil po správe, že USA môžu uvoľniť clá voči Číne. Americké trhy boli zatvorené kvôli sviatku Dňa nezávislosti. Svetové akcie a dlhopisy sú v zovretí najhoršej situácie za najmenej tri desaťročia, keďže rastúce šance na recesiu v USA alebo dokonca v globálnej miere strašia investorov. Pevne zakorenená vysoká inflácia zároveň ponechala federálnemu rezervnému systému malý priestor na brzdenie menového sprísnenia. Táto toxická kombinácia predstavuje pre trhy obchodnú výzvu, ktorá nebola zaznamenaná od konca 70. rokov minulého storočia. Globálny benchmark MSCI All-Country World Index klesol v prvom polroku o 21 %, čo je najhoršia medziročná strata prinajmenšom od roku 1988. Americký prezident Joe Biden môže už tento týždeň oznámiť zrušenie niektorých ciel na čínsky dovoz, informoval o tom Dow Jones. V Číne sa úradníci pokúšali odraziť vzplanutie Covidu, ktoré by mohlo postihnúť ekonomicky významný región. To je ďalší test stratégie, ktorá sa snaží eliminovať patogén pomocou hromadného testovania a blokád.
Investori zarobili na:
Spoločnosti TotalEnergies SE., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,55 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +20,58 %). TotalEnergies SE pôsobí ako energetická spoločnosť. Spoločnosť vyrába, prepravuje a dodáva ropu, zemný plyn a nízkouhlíkovú elektrinu, ako aj rafinuje petrochemické produkty. TotalEnergies vlastní a spravuje benzínové čerpacie stanice po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
India zaznamenala v júni 2022 rekordne vysoký obchodný deficit vo výške 25,64 miliardy USD. Dovoz vzrástol na historické maximum 63,58 miliardy USD v dôsledku zvýšenej nákupnej hodnoty ropy a komodít, zatiaľ čo vývoz klesol na 4-mesačné minimum 37,94 miliardy USD. Globálna ekonomická neistota a slabé vyhliadky rastu zaťažili dopyt. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,66 %, Hang Seng -0,13 %, Nikkei 225 +0,84 %.
Výrobné ceny sa v Eurozóne znížili na 36,3% za mesiac máj 2022 z rekordného maxima 37,2% v mesiaci apríl a pod očakávaním trhu, ktorý počítal s 36,7%. Ceny energií sa znížili na 94,4% v porovnaní s aprílom kde boli namerané hodnoty na úrovni 99%. Naopak naďalej rástli náklady pri tovare dlhodobej spotreby, krátkodobej spotreby a investičného tovaru. Ceny výrobcov bez energií vzrástli o 16%. Medzimesačne sa výrobné ceny v eurozóne za mesiac máj zvýšili o 0,7%, oproti prognóze 1%. Obchodný prebytok v Nemecku sa za mesiac máj 2022 prudko znížil na 0,5 miliardy eur, čo je najnižší prebytok od decembra 1992, keďže dovoz vzrástol medziročne o 33,6% na 129,8 miliardy eur a to všetko pri prudko rastúcich cenách energií, zatiaľ čo vývoz vzrástol o 19% na 130,3 miliardy eur. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,30 %, CAC 40 +0,54 %, DAX -0,14 %.
Index S&P Global Canada Manufacturing PMI klesol v júni 2022 na 54,6 bodu z 56,8 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Najnovšie údaje poukázali na 24. mesiac expanzie továrenskej aktivity, ale najpomalším tempom od januára 2021. Produkcia rástla najpomalším tempom za dva roky, zatiaľ čo nové objednávky rástli len mierne, v dôsledku pretrvávajúcich inflačných tlakov a nedostatku materiálu. V USA sa neobchodovalo z dôvodu sviatku.
Prečítané: 1085x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.