Obavy z výraznejších obmedzení v Pekingu strašia investorov, ktorí sa už obávajú rizika globálneho spomalenia ekonomiky, keďže Fed zvyšuje sadzby, aby skrotil infláciu.
Obavy z výraznejších obmedzení v Pekingu strašia investorov, ktorí sa už obávajú rizika globálneho spomalenia ekonomiky, keďže Fed zvyšuje sadzby, aby skrotil infláciu.
Absolútna správa:
Americké akcie čaká rušný týždeň hlavne kvôli hospodárskym výsledkom Big Tech, zatiaľ čo akcie v Európe a Ázii zaznamenali pokles, keďže pandémia Covid-19 v Číne a rýchlejšie sprísňovanie Federálneho rezervného systému vyvolávajú obavy u investorov. Široká škála čínskych akcií klesla na najnižšiu úroveň za takmer dva roky, keď tvorcovia politiky zablokovali niektoré oblasti hlavného mesta v dôsledku neochvejného dodržiavania politiky Covid-zero policy zo strany vlády. S&P 500 sa chystá prudko klesnúť, varoval Mike Wilson z Morgan Stanley, keďže investori sa snažia nájsť útočisko v obavách, že agresívne kroky Fedu spôsobia recesiu. Stratégovia Morgan Stanley v pondelkovej správe uviedli, že rýchlo sa sprísňujúca politika Fedu hľadí „priamo na spomalenie“ a že preplnené defenzívne akcie sa už nevyplácajú. Šéf Fedu Jerome Powell minulý týždeň načrtol svoj zatiaľ najodvážnejší prístup k obmedzeniu rastúcich cien a Európska centrálna banka naznačila silnejšie sprísnenie. Čínska centrálna banka je však v inej pozícii, pretože sa snaží podporiť svoju ekonomiku. V pondelok znížila množstvo peňazí, ktoré banky potrebujú mať v rezerve pre svoje držby v cudzej mene, čo spôsobilo, že juan zmiernil nedávne poklesy.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Moderna, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,18 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +553,43 %). Moderna, Inc. pôsobí ako biotechnologická spoločnosť v klinickom štádiu. Spoločnosť sa zameriava na objavovanie a vývoj mediátorových RNA liečiv a vakcín. Moderna vyvíja mRNA lieky na infekčné, imuno-onkologické a kardiovaskulárne ochorenia.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý pozostáva z celého radu údajov vrátane továrenskej výroby, zamestnanosti a maloobchodných tržieb, bol vo februári 2022 na úrovni 96,8 bodu v porovnaní s hodnotou 96,3 bodu, ktorá bola nameraná minulý mesiac. Revízia smerom nahor prišla uprostred zlepšenia situácie COVID-19, pričom vláda nedávno uviedla, že krajina sa začne vracať do normálu, keď sa zmiernili obmedzenia na hraniciach. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +-4,94 %, Hang Seng -3,73 %, Nikkei 225 -1,90 %.
Ukazovateľ obchodnej klímy Ifo pre Nemecko vzrástol v apríli 2022 na 91,8 bodu z marcového 14-mesačného minima 90,8 bodu, čím prekonal očakávania trhu, ktoré počítali s poklesom na 89,1 bodu, keďže spoločnosti boli po počiatočnom šoku z vojny na Ukrajine menej pesimistické. Problémy s dodávateľským reťazcom zostávajú hlavným problémom priemyslu, pričom 75 % spoločností hlási problémy a traja zo štyroch maloobchodníkov chcú zvýšiť ceny. Podľa ekonómov Ifo sa nemecká ekonomika po prvom šoku po vojne na Ukrajine javí ako odolná. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,15 %, CAC 40 -2,01 %, DAX -1,54 %.
Index národnej aktivity Chicagského Fedu klesol v marci 2022 na 0,44 bodu z nadol revidovaných 0,54 bodov vo februári, čo je najnižšia hodnota za posledné 3 mesiace. Ukazovatele súvisiace s produkciou prispeli +0,27 bodu, čo je mierny pokles z +0,30 bodov vo februári, a ukazovatele súvisiace so zamestnanosťou prispeli +0,16 bodu z +0,31 bodov. Príspevok kategórie osobná spotreba a bývanie sa medzitým nezmenil na úrovni -0,04, zatiaľ čo príspevok kategórie tržby, objednávky a zásoby sa v marci z -0,03 bodu zvýšil na +0,06 bodu. Trojmesačný kĺzavý priemer indexu, CFNAI-MA3, sa v marci zvýšil na +0,57 bodov z +0,43 bodov vo februári. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,71 %, S&P 500 +0,64 %, NASDAQ +1,29 %.
Prečítané: 1347x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.