Ukazovateľ globálnych akcií po svojom neočakávane býčom začiatku roka spomaľuje rast, pretože investori hodnotia, či rally nezašla príliš ďaleko vzhľadom na vyhliadky inflácie, rastu ekonomiky a ziskov. Európske akcie vzrástli.
Ukazovateľ globálnych akcií po svojom neočakávane býčom začiatku roka spomaľuje rast, pretože investori hodnotia, či rally nezašla príliš ďaleko vzhľadom na vyhliadky inflácie, rastu ekonomiky a ziskov. Európske akcie vzrástli.
Absolútna správa:
Zatiaľ čo sa zdá, že inflácia v USA vyvrcholila, agresívne sprísňovanie politiky Federálneho rezervného systému a ďalších centrálnych bánk riskuje, že globálnu ekonomiku dostane do recesie, ktorá by mohla poškodiť zisky spoločností. Svetová banka minulý týždeň pridala k pochmúrnemu výhľadu varovanie pred „jednom z najprudších spomalení, aké sme za posledných päť desaťročí videli“. Viceprezident investičnej spoločnosti Blackrock Philipp Hildebrand v rozhovore pre Bloomberg vyjadril názor, že inflácia začiatkom tohto roka poklesne k hranici 4 % veľmi rýchlo, no ďalšie znižovanie zaberie omnoho viac času. Tiež vyjadril znepokojenie nad investormi, ktorí neveria americkým centrálnym bankárom, že tento rok ešte nepríde pokles úrokových mier. Podľa Hildebranda si sú centrálne banky vedomé ohrozenia cieľa dlhodobej cenovej stability v prípade skorého prerušenia uťahovania ekonomiky. Dôležitým bude takisto vývoj trhu práce, ktorý je momentálne veľmi silný s nízkou nezamestnanosťou. Kľúčom pre najbližšie obdobie budú výsledky spoločností, ktoré rozhodnú o smerovaní trhu v najbližšom období.
Investori zarobili na:
Spoločnosť Vonovia SE, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,66 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -35,91 %). Vonovia je vedúcou európskou spoločnosťou v oblasti súkromných rezidenčných nehnuteľností. Vonovia v súčasnosti vlastní okolo 415 000 bytových jednotiek vo všetkých atraktívnych mestách a regiónoch v Nemecku, Švédsku a Rakúsku. Spravuje aj okolo 72 500 bytov. Jej portfólio má hodnotu približne 59,0 miliárd eur.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Priemerné ceny nových domov v 70 čínskych veľkomestách klesli v decembri 2022 medziročne o 1,5 %, po 1,6 % poklese v predchádzajúcom mesiaci, uprostred poklesu nehnuteľností v dôsledku narastajúceho problému s dlhom medzi developermi, ako aj vplyv prudkého nárastu prípadov COVID. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,56 %, Hang Seng +0,04 %, Nikkei 225 -1,14 %.
Rast veľkoobchodných cien v Nemecku poklesol v decembri 2022 medziročne na 12,8 % oproti 14,9 % náraste v novembri a zaznamenal najpomalší rast od augusta 2021. Medzimesačne veľkoobchodné ceny poklesli o 1,6 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,16 %, CAC 40 +0,28 %, DAX +0,30 %.
Tržby výrobcov v Kanade sa v novembri 2022 nezmenili v porovnaní s odhadmi trhu o 0,5 % náraste. Vyšší predaj statkov dlhodobej spotreby (+1,8 %) na čele s motorovými vozidlami (+12,7 %) a kovovými výrobkami (+2,7 %) bol kompenzovaný nižším predajom tovaru krátkodobej spotreby (-1,7 %). Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Z dôvodu štátneho sviatku sa dnes v USA neobchodovalo.
Prečítané: 888x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.