Index podnikateľskej klímy v Nemecku klesol v auguste z úrovne 100,7 bodov na 99,4 bodov. Firmy poskytujúce služby signalizujú obavy z nárastu vírusových infekcií.
Index podnikateľskej klímy v Nemecku klesol v auguste z úrovne 100,7 bodov na 99,4 bodov. Firmy poskytujúce služby signalizujú obavy z nárastu vírusových infekcií.
Absolútna správa:
Hospodárske oživenie Nemecka je ohrozené pokračujúcim globálnym nedostatkom mnohých tovarov a rastúcim počtom infekcií Covid-19. Kľúčové meradlo podnikateľskej dôvery v najväčšiu európsku ekonomiku mníchovského inštitútu Ifo kleslo v auguste na 99,4 bodov z úrovne 100,7 v júli. Pokles bol väčší, ako ekonómovia predpokladali. „Je úplne zrejmé, že výhľad rastu bude potrebné revidovať smerom nadol,“ povedal v stredu prezident Ifo Clemens Fuest pre Bloomberg TV. Povedal, že nedostatok medziproduktov sa neobmedzuje iba na polovodiče, čo zasiahlo dominantný automobilový priemysel v krajine. „Sú to kovové výrobky, sú to plastové výrobky, dokonca aj papier,“ povedal. „A potom je to určite pandémia.“ Obavy z vyhliadok prichádzajú, keď sa Nemecko pripravuje na voľby, ktoré sa budú konať budúci mesiac. Víťaz po 16 rokoch vystrieda vo funkcii odchádzajúcu kancelárku Angelu Merkelovú. Nemecká centrálna banka Bundesbank tento týždeň uviedla, že tohtoročný hospodársky rast môže byť o niečo nižší oproti 3,7 % prognóze v júni. Fuest však povedal, že veľa závisí od toho, ako dlho bude trvať nedostatok dodávok. „Tento mesiac vidíme, že vo výrobe sa veci skutočne zhoršujú, než zlepšujú,“ povedal. „Ak to bude pokračovať, bude to znamenať výrazné zníženie výhľadu rastu.“
Investori zarobili na:
Spoločnosti Penn National Gaming inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,66 % (výkonnosť za posledné 5 rokov: +437,72 %). Dôvodom prudkého nárastu ceny akcií spoločnosti bol pozitívny sentiment pred štartom univerzitného futbalu tento víkend a zápasov NFL o dva týždne. Penn National Gaming, Inc. vlastní a prevádzkuje preteky Charles Town Races v Západnej Virgínii, ktoré ponúkajú hracie automaty, kasína v Mississippi a herné zariadenie na riečnej lodi v Louisiane. Spoločnosť vlastní aj závodné dráhy a stávky mimo trate v Pensylvánii a taktiež spravuje herné zariadenie v provincii Ontario v Kanade.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
V Číne sa po dvoch týždňoch znovu otvoril kontajnerový terminál Mej-šan v prístave Ning-po, ktorý je druhým najväčším prístavom v Číne a tretím najväčším na svete. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,20 %, Hang Seng -0,13 %, Nikkei 225 -0,03 %.
Index podnikateľskej klímy v Nemecku podľa inštitútu Ifo poklesol v auguste z úrovne 100,7 bodov na 99,4 bodov, pričom sa očakával pokles na 100,4 bodov. Viceprezident ECB Luis de Guindos sa vyjadril, že odhad hospodárskeho rastu eurozóny by sa mohol v najbližších prognózach zlepšiť. „Pozitívne sú všetky vedúce ukazovatele, ktoré pre tretí štvrťrok máme.“ Nemecký vývoz do Číny sa v júli prvýkrát po necelom roku znížil, medziročne o 3,9 %. Čína je pre Nemecko druhým najväčším exportným trhom po EÚ. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,07 %, CAC 40 +0,18 %, DAX -0,28 %.
Zásoby ropy v USA klesli predchádzajúci týždeň o 2,979 mil. barelov, pričom sa očakával pokles o 2,683 mil. barelov. Americká Snemovňa reprezentantov schválila nezáväzné rozpočtové opatrenie, ktoré bude slúžiť ako základ pre masívny plán investícií v objeme 3,5 bilióna USD presadzovaný prezidentom Joeom Bidenom. Americká regulačná komisia SEC bude požadovať, aby čínske firmy oznamovali viac informácií o investičných rizikách. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,11 %, S&P 500 +0,22 %, NASDAQ +0,15 %.
Prečítané: 1075x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.