Akcie v stredu vzrástli, aby sa zotavili zo strmých strát zo začiatku tohto týždňa, pričom nervozita z ruskej vojny na Ukrajine a jej dôsledkov pre globálnu ekonomiku zaťažila rizikové aktíva.
Akcie v stredu vzrástli, aby sa zotavili zo strmých strát zo začiatku tohto týždňa, pričom nervozita z ruskej vojny na Ukrajine a jej dôsledkov pre globálnu ekonomiku zaťažila rizikové aktíva.
Absolútna správa:
Akcie v stredu vzrástli, aby sa zotavili zo strmých strát zo začiatku tohto týždňa, pričom nervozita z ruskej vojny na Ukrajine a jej dôsledkov pre globálnu ekonomiku zaťažila rizikové aktíva. Investori tiež sledovali čerstvé poznámky šéfa Federálneho rezervného systému Jeromea Powella, ktorý povedal, že centrálna banka zostáva na ceste k zvýšeniu úrokových sadzieb koncom tohto mesiaca, keďže ekonomika zostáva pevná napriek pretrvávajúcemu geopolitickému napätiu. Uprostred pretrvávajúcich geopolitických obáv sa ceny energií zvýšili a stredné ceny ropy v západnom Texase ďalej raketovo vyskočili nad 100 USD za barel na maximum 112 USD a dosiahli najvyššiu úroveň od roku 2011. OPEC+ v stredu uviedol, že v apríli bude pokračovať vo zvyšovaní produkcie o 400 000 barelov za barel. Taktiež dopomohla International Energy Agency ktorá sľúbila uvoľniť 60 miliónov barelov z globálnych zásob. Tieto kroky môžu prispieť ku stabilizácií cien. Problém je v tom, že by to nestačilo na vyrovnanie potenciálneho ponukového šoku z Ruska, s ktorým sa trh práve potyká. Kľúčovou otázkou, ktorú si teraz musia položiť všetci investori, je, či sa ruský export zastaví? A ak je odpoveď áno, to prinesie zvyšovanie cien na nové maximá.
Investori zarobili na:
Spoločnosti EPAM Systems, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 15,96 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 224,60 %). EPAM Systems, Inc. ponúka služby informačných technológií. Spoločnosť poskytuje vývoj softvéru, outsourcingové služby, e-business, riadenie vzťahov s podnikmi a riešenia pre správu obsahu. EPAM Systems slúži zákazníkom prevažne v Spojených štátoch.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Obchodný deficit Indie minulý mesiac vzrástol na 21,19 miliardy USD oproti 17,42 miliardy USD v januári tohto roku, keďže výdavky krajiny na ropné produkty vzrástli vo februári na 15,04 miliardy USD oproti 11,6 miliardy USD v januári 2022. Vývoz tovaru z Indie vzrástol vo februári 2022 o 22,36 % na 33,81 miliardy USD, čím sa celková hodnota vývozu v tomto fiškálnom roku zvýšila na 374,05 miliardy USD, čo je bližšie k cieľu 400 miliárd USD, ktorý oznámil minister obchodu a priemyslu Piyush Goyal. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 –0,89 %, Hang Seng -1,84 %, Nikkei 225 -1,68 %.
Miera nezamestnanosti bola vo februári na sezónne upravenom základe podľa federálnej agentúry práce BA päť percent, teda na rovnakej úrovni ako vo februári 2020. V absolútnych číslach je nezamestnaných 2,4 milióna ľudí, čo je len o 32 000 viac ako vo februári 2020. Oproti februára roku 2021 je to o 476 000 viac. Zamestnanosť mala stabilný rastúci trend, a to aj napriek ekonomickým problémom Nemecka na prelome rokov. Vojna na Ukrajine sa ešte neodzrkadlila na trhu práce, avšak ekonomický dopad ruskej invázie a sankcií sa ešte len prejaví. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 1,45 %, CAC 40 1,59 %, DAX 0,69 %.
Zamestnanosť v USA v súkromnom sektore vzrástla od januára do februára o 475 000 pracovných miest. Celkový počet pridaných pracovných miest v januári bol upravený z -301 000 na 509 000. Nábor zostáva silný, ale obmedzený zníženou ponukou pracovnej sily po pandémii. Minulý mesiac veľké spoločnosti ukázali, že sú dobre pripravené súťažiť s vyššími mzdami a ponukami benefitov, a zaznamenali najsilnejšie výsledky od prvých dní obnovy pandémie. Najviac miezd vytvorili veľké podniky až 552 000 miezd, následne stredné podniky 18 000, a naopak pokles o 18 000 pracujúcich zaznamenali v malých podnikoch. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones 1,79 %, S&P 500 1,86 %, NASDAQ 1,62 %.
Prečítané: 1035x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.