Sotva týždeň po tom, čo Biely dom vyzval OPEC+ na rýchlejšie zvýšenie produkcie ropy, by mohla skupina zvažovať úplne inú cestu.
Sotva týždeň po tom, čo Biely dom vyzval OPEC+ na rýchlejšie zvýšenie produkcie ropy, by mohla skupina zvažovať úplne inú cestu.
Absolútna správa:
Sotva týždeň po tom, čo Biely dom vyzval OPEC+ na rýchlejšie zvýšenie produkcie ropy, by mohla skupina zvažovať úplne inú cestu. Vzhľadom na to, že ceny ropy klesajú na najnižšie hodnoty za tri mesiace a oživujúca sa pandémia narúša dopyt, spoločnosť Citigroup Inc. a konzultant Energy Aspects Ltd. tvrdia, že kartel by mohol pozastaviť svoje ďalšie plánované zvýšenie produkcie. Skupina 23 krajín vedená Saudskou Arábiou sa má stretnúť 1. septembra. Vedúci komoditného výskumu Citigroup Ed Morse sa vyjadril, že predpoklad čínskeho rastu sa spomaľuje a spôsobuje nervozitu na globálnych ropných trhoch. Taktiež sa vyjadril, že ak by sa OPEC+ stretol dnes takmer určite by sa rozhodol prerušiť navyšovanie ťažby na najmenej jeden mesiac. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej partneri oživili obrovské množstvo dodávok ropy, ktoré počas pandémie stlmili, v mesačnom množstve 400 000 barelov denne. Avšak sentiment na ropnom trhu sa za posledný mesiac obrátil. Variant delty Covid-19 sa šíri po celom svete, vrátane dvoch najväčších ekonomík, Číny a USA, čo zastavilo cenový nárast ropy.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Bath & Body Works Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,21 % (výkonnosť za posledné 5 rokov: +0,96 %). Spoločnosť Bath & Body Works Inc. vyrába výrobky osobnej starostlivosti. Spoločnosť ponúka vône, darčeky, starostlivosť o telo a kúpeľ. Spoločnosť Bath & Body Works slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Hongkongu vyskočila v júli 2021 na 3,7 % z 0,7 % v predchádzajúcom mesiaci. Je to najvyššia miera inflácie od augusta 2016. Indonézska banka ponechala svoju kľúčovú 7-dňovú reverznú mieru spätného odkupu na rekordnom minime 3,5 %, ako sa očakávalo, vzhľadom na nízky výhľad inflácie. Sadzby jednodňových vkladov a jednodňových sterilizačných obchodov sa taktiež nezmenili a zostali na 2,75 % a 4,25 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,66 %, Hang Seng -2,13 %, Nikkei 225 -1,10 %.
Volkswagen bude možno musieť ďalej znižovať výrobu kvôli problémom s dodávkami polovodičov. Očakáva však, že sa situácia do konca roka zlepší a výpadky výroby chce v druhom polroku čo najrýchlejšie dohnať. Európske akcie vo štvrtok zaznamenali najväčšiu dennú stratu za mesiac. Jedným z dôvodov bolo, že klesajúce ceny komodít ťahali nadol akcie ťažiarenských spoločností. Slovensko vykázalo v júni 2021 deficit bežného účtu 35 miliónov EUR v porovnaní s prebytkom 417,3 milióna EUR v zodpovedajúcom mesiaci predchádzajúceho roka. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,54 %, CAC 40 -2,43 %, DAX -1,25 %.
Počet Američanov, ktorí podávajú nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, sa už štvrté obdobie za sebou znížil na nové pandemické minimum 348 tisíc v týždni končiacom sa 14. augusta. Čo je pod očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 363 tisíc a signalizuje pokračujúce oživenie trhu práce v Spojených štátoch amerických. Americký internetový predajca Amazon chce v Spojených štátoch otvoriť niekoľko veľkých maloobchodných predajní, ktoré budú fungovať ako obchodné domy. Ukazovateľ budúcej americkej ekonomickej aktivity sa v júli zvýšil, čo naznačuje, že ekonomika sa naďalej zotavuje z recesie spôsobenej pandémiou koronavírusu aj napriek opätovnému nárastu prípadov podporovaných variantom Delta. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,19 %, S&P 500 +0,13 %, NASDAQ +0,11 %.
Prečítané: 1280x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.