Bank of Canada ponechala úrokové sadzby na 5 % a investori očakávajú vyhlásenie výsledkov spoločnosti Meta.
Bank of Canada ponechala úrokové sadzby na 5 % a investori očakávajú vyhlásenie výsledkov spoločnosti Meta.
Absolútna správa:
Wall Street zápasí s výsledkami spoločností, ktoré poslali v stredu akcie nižšie, pričom obchodníci tiež pozorne sledovali trh s dlhopismi, aby získali informácie o výhľade úrokových sadzieb a hospodárstva. Index S&P 500 klesol približne o 1 %, zatiaľ čo indexu Nasdaq 100 sa nedarilo, keďže výsledky spoločnosti Google Alphabet priniesli sklamanie, ktorý prevážil optimizmus zo silných výsledkov spoločnosti Microsoft. Ukazovateľ výrobcov čipov klesol o 2 % v dôsledku výsledkov spoločnosti Texas Instruments. Investori zvážili aj správu, že čínska spoločnosť Semiconductor Manufacturing International používala zariadenia od spoločnosti ASML Holding NV na výrobu pokročilého procesora pre čínsky smartfón, čo znepokojilo USA. Výnosy amerických 30-ročných štátnych dlhopisov vzrástli o 10 bázických bodov na 5,04 %, zatiaľ čo výnosy z dvojročných dlhopisov klesli o dva bázické body na 5.09%. Výnosy desaťročných dlhopisov sa zvýšili o sedem bázických bodov na 4.90%
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ázia: Index predstihových ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý sa používa na posúdenie ekonomického výhľadu na niekoľko mesiacov dopredu na základe údajov, ako sú ponuky práce a spotrebiteľská nálada, bol v auguste 2023 revidovaný na nižšiu úroveň 109,2 z rýchleho odhadu 109,5 a po konečnom odhade 108,2. Napriek tomu bol index najvyššou hodnotou od novembra minulého roka, a to v súvislosti s vytvorenými očakávaniami, že dynamika oživenia japonskej ekonomiky bude pokračovať, pričom sektor služieb v auguste rástol najviac za posledné tri mesiace.
EU: Bankové úvery poskytnuté podnikom v eurozóne v septembri medziročne vzrástli o 0,2 % na 5,135 bil. eur, čo predstavuje najpomalšie tempo rastu od septembra 2015. Bankové úvery domácnostiam v eurozóne vzrástli v rovnakom období medziročne o 0,8 %, čo je najmenej od júna 2015 a menej ako trhové očakávania na úrovni 1 %, v dôsledku pokračujúceho spomalenia celkového dopytu po úveroch. Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko v októbri 2023 vzrástol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,1 bodu na 86,9 bodu, čo predstavuje prvý nárast za posledných šesť mesiacov a prekonanie trhového konsenzu na úrovni 85,9 bodu. Ide tiež o najvyššiu úroveň za posledné tri mesiace, keďže podniky boli menej pesimistické, pokiaľ ide o ich očakávania na najbližšie mesiace (84,7 oproti 83,1 v septembri) aj o ich súčasnú podnikateľskú situáciu (89,2 oproti 88,7).
USA: Priemerná zmluvná úroková sadzba pre 30-ročné hypotéky s fixnou sadzbou a zodpovedajúcim zostatkom úveru (726 200 USD alebo menej) v USA sa v týždni končiacom 20. októbra zvýšila na 7,9 % zo 7,7 % v predchádzajúcom období. Sadzby hypoték sa za posledných sedem týždňov zvýšili kumulatívne o 69 bázických bodov, čím dosiahli najvyššiu úroveň od septembra 2000. Stavebné povolenia v Spojených štátoch klesli v septembri o 4,5 % na sezónne upravenú ročnú mieru 1,471 milióna, po dvoch po sebe nasledujúcich mesiacoch nárastu. Predaj nových rodinných domov v Spojených štátoch sa v septembri zvýšil o 12,3 % na sezónne upravenú anualizovanú mieru 759 tis. Ide o najväčší nárast od augusta 2022. Bank of Canada na svojom októbrovom zasadnutí ponechala cieľovú jednodňovú úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni 5 %, čím ponechala výpožičné náklady na 22-ročnom maxime, čo finančné trhy zväčša očakávali.
Prečítané: 714x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.