Spotrebiteľské očakávania inflácie v USA na najbližšie obdobie prudko klesajú. Ide už o druhý mesačný pokles očakávaní za sebou.
Spotrebiteľské očakávania inflácie v USA na najbližšie obdobie prudko klesajú. Ide už o druhý mesačný pokles očakávaní za sebou.
Absolútna správa:
Podľa prieskumu spotrebiteľských očakávaní newyorskej federálnej centrálnej banky očakávania inflácie v USA na tri roky dopredu klesli v júli na 3,2 % z 3,6 % v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o druhý mesačný pokles za sebou. Výhľad inflácie na najbližší rok klesol na 6,2 % zo 6,8 %. Pokles cien benzínu v posledných týždňoch zohral veľkú úlohu pri zmierňovaní obáv domácností. Prieskum newyorského Fedu ukázal, že spotrebitelia očakávajú, že benzín v nadchádzajúcom roku v USA zdražie len o 1,5 %, čo je o viac ako osem percentuálnych bodov menej ako v marci. Výrazne klesli aj očakávania týkajúce sa inflácie cien potravín. Zníženie cien pohonných látok pravdepodobne prispeje k nižšej celkovej miere inflácie za júl, ktorá má byť zverejnená už túto stredu. Ekonómovia očakávajú, že celkový index spotrebiteľských cien sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýši len o 0,2 % v porovnaní s 1,3 % rastom v júni, pričom medziročná miera inflácie klesne. Výška zverejnenej inflácie bude mať veľký dopad na ďalšie zvyšovanie sadzieb. Guvernér centrálnej banky v USA Jerome Powell po poslednom zasadnutí výboru kde guvernéri zvýšili sadzby o 75 bázických bodov uviedol, že práve prichádzajúce výsledky inflácie a výsledky z trhu práce, určia ďalšie smerovanie centrálnej banky.
Investori zarobili na:
Spoločnosti PENN Entertainment, Inc, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,56 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +70,93 %). Spoločnosť PENN Entertainment, Inc. vlastní a prevádzkuje kasína, hotely a dostihové dráhy. Spoločnosť ponúka integrované riešenia v oblasti zábavy, športového obsahu, online športového stávkovania a kasínových hier. Spoločnosť PENN Entertainment poskytuje služby zákazníkom v Spojených štátoch a Kanade.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Bežný účet platobnej bilancie Japonska sa v júni 2022 zmenil na deficit 132,4 mld. JPY z prebytku 739,6 mld. JPY v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Išlo o prvý schodok bežného účtu od januára. Miera nezamestnanosti na Filipínach klesla v júni 2022 na 6 % zo 7,7 % v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Spomedzi odvetví sa na celkovej zamestnanosti podieľali ľudia pracujúci v sektore služieb 56,5 %, nasledovalo poľnohospodárstvo (24,5 %) a priemysel (19,0 %). Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,21 %, Hang Seng -0,77 %, Nikkei 225 +0,26 %.
Miera nezamestnanosti vo Švajčiarsku dosiahla v júli 2022 úroveň 2,2 %. Medzitým sa miera nezamestnanosti mladých ľudí, merajúca uchádzačov o zamestnanie vo veku 15 až 24 rokov, v júli zvýšila na štvormesačné maximum 1,8 % z 1,7 % v júni. Česká miera nezamestnanosti v júli 2022 vzrástla na 3,3 % z 3,1 % v predchádzajúcom mesiaci, čím prekonala očakávania trhu na úrovni 3,2 %. Išlo o prvý mesačný nárast miery nezamestnanosti od januára tohto roka. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,85 %, CAC 40 +0,80 %, DAX +0,84 %.
Spotrebiteľské inflačné očakávania v USA na nasledujúci rok 2022 klesli v júli na 6,2 %, čo je najnižšia hodnota za posledných päť mesiacov. Výrazne sa znížili očakávania týkajúce sa cien plynu a zmeny cien potravín Medián očakávaného rastu výdavkov domácností medzitým druhý mesiac po sebe klesol na 6,9 %. A pravdepodobnosť, že miera nezamestnanosti bude o rok vyššia, sa znížila o 0,2 percentuálneho bodu na 40,2 %. Inflačné očakávania na tri roky dopredu klesli z 3,6 % na 3,2 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,09 %, S&P 500 -0,12 %, NASDAQ -0,10 %.
Prečítané: 1123x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.