Kartel zvýši produkciu o 400 000 barelov denne každý mesiac. K dohode došlo po necelej hodine online rozhovorov.
Kartel zvýši produkciu o 400 000 barelov denne každý mesiac. K dohode došlo po necelej hodine online rozhovorov.
Absolútna správa:
OPEC a jeho spojenci sa po krátkej videokonferencii dohodli, že sa budú držať svojho súčasného plánu postupného mesačného zvyšovania produkcie ropy. Ministri ratifikovali zvýšenie dodávok o 400 000 barelov denne naplánované na október, uviedli delegáti. Skupine trvalo menej ako hodinu, kým dosiahli dohodu. Ide o jedno z najrýchlejších stretnutí za posledné obdobie, čo je v ostrom kontraste s predĺženými rokovaniami, ku ktorým došlo počas predchádzajúceho stretnutia kartelu v júli. „OPEC opäť dokázal, že sa môže stretávať a robiť veci bez problémov,“ povedal Christyan Malek, vedúci oddelenia pre ropu a plyn spoločnosti JPMorgan Chase & Co. Keďže ceny ropy sa väčšinou zotavili z prepadu v polovici augusta a výhľad zásobovania na zvyšok roka je relatívne dobrý, skupina nemá dôvod meniť zavedený harmonogram postupných mesačných zvýšení dodávok. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci vrátane Ruska sú v procese rušenia bezprecedentných obmedzení produkcie realizovaných počas krízy Covid-19 v minulom roku. Asi 45 % produkcie už bolo oživených a v júli skupina navrhla plán postupného zvyšovania produkcie do septembra 2022. V súvislosti s týmto plánom bolo niekoľko otázok, keď trhy s ropou v lete prešli vysokou mierou volatility, pretože oživujúca sa pandémia ohrozovala dopyt v Číne a USA. Využívanie paliva sa však ukázalo ako odolné a pozorovatelia OPECu vo všeobecnosti očakávali, že skupina zostane na svojej súčasnej ceste. „Keďže trh s ropou je stále nedostatočne zásobovaný, meraný klesajúcimi zásobami ropy, a dopyt po rope stále rastie, ale nerovnomerne, OPEC+ dodržiava svoj plán,“ uviedol analytik UBS Group AG Giovanni Staunovo.
Investori zarobili na:
Spoločnosti PVH Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 15,07 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +11,46 %). Dôvodom tohto prudkého rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za Q2 FY 2022, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 8,05 % a zisk na akciu až o 126,86 %. Spoločnosť PVH Corp. navrhuje, dodáva, vyrába a predáva pánske, dámske a detské odevy a obuv. Spoločnosť predáva svoje výrobky na veľkoobchodnej úrovni prostredníctvom obchodných reťazcov a priamo spotrebiteľom prostredníctvom maloobchodných predajní.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Výrobný index nákupných manažérov v Číne klesol v auguste z úrovne 50,3 bodov na 49,2 bodov. Austrálska ekonomika vzrástla v Q2 o 0,7 % medzikvartálne, očakával sa rast o 0,5 %. Čínsky gigant Xiaomi oficiálne zaregistroval svoju divíziu na výrobu elektromobilov a uviedol, že divízia vstúpila do "podstatnej fázy vývoja". Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,33 %, Hang Seng +0,58 %, Nikkei 225 +1,29 %.
Miera nezamestnanosti v eurozóne klesla v júli z 7,8 % na 7,6 % v súlade s očakávaniami. Automobilka Stellantis údajne chystá nové americké partnerstvo pre leasing vozidiel s inou firmou než sa Santander Consumer USA Holdings. Prezident Bundesbank Jens Weidmann sa vyjadril, že predstavitelia ECB by nemali prehliadať riziko, že inflácia by mohla zrýchľovať viac, než sa doteraz predpokladalo. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,74 %, CAC 40 +1,18 %, DAX -0,07 %.
Zásoby ropy v USA klesli predchádzajúci týždeň o 7,169 mil. barelov, očakával sa však pokles iba o 3,088 mil. barelov. Americká internetová spoločnosť Google sa odvolala proti pokute 500 miliónov eur, ktorú firme v júli vymeral francúzsky úrad pre hospodársku súťaž. Amazon.com plánuje prijať v nasledujúcich mesiacoch po celom svete 55 000 zamestnancov. Z toho 40 000 nových pozícií bude v USA, ďalšie budú v Japonsku, Nemecku a Indii. Google plánuje približne od roku 2023 používať vo svojich notebookoch a tabletoch vlastné čipy, ktoré bežia na operačnom systéme Chrome. Google v súčasnosti používa na napájanie Chromebookov čipy vyrobené spoločnosťami Intel a AMD. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,13 %, S&P 500 +0,03 %, NASDAQ +0,33 %.
Prečítané: 1578x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.