Finančná skupina Silicon Valley Bank vyvolala otrasy na svetových burzách, po tom čo americké bankové úrady prevzali kontrolu nad jej majetkom v snahe ochrániť investorov.
Finančná skupina Silicon Valley Bank vyvolala otrasy na svetových burzách, po tom čo americké bankové úrady prevzali kontrolu nad jej majetkom v snahe ochrániť investorov.
Absolútna správa:
Svetové akcie sa v piatok pohybovali v blízkosti dvojmesačných miním. V americkej ekonomike sa za posledný mesiac zvýšil počet pracovných miest, čo naznačuje ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému ešte tento mesiac s cieľom potlačiť infláciu. Posledné udalosti však vyvolávajú ďalšie obavy predstaviteľov FEDu, keďže ich politika sprísňovania menovej politiky vyvoláva napätie v bankovom sektore. Jeden z veľkých veriteľov technologických firiem oznámil, že je v problémoch. Cena akcií finančnej skupiny Silicon Valley Bank sa v piatok počas predburzovej obchodnej seansy prepadla o 68 % po tom, ako oznámila, že potrebuje získať 2,25 mld. dolárov predajom kmeňových a prioritných akcií na vyrovnanie straty 1,8 mld. dolárov spôsobenej predajom stratového portfólia dlhopisov. Jedná sa o najväčší finančný bankrot v USA za viac ako desaťročie. Zároveň SVB je druhý regionálny veriteľ, ktorý tento týždeň skrachoval po tom, ako spoločnosť Silvergate Capital Corp. oznámila dobrovoľnú likvidáciu svojej banky. Podľa analytikov banka Silicon Valley vyvolala otázky týkajúce sa nerealizovaných strát z dlhopisových portfólií medzi americkými bankami a toho, čo by to mohlo znamenať pre kapitálové požiadavky.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Intel Corp, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +2,95 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +5,49 %). Spoločnosť Intel Corporation navrhuje, vyrába a predáva počítačové komponenty a súvisiace produkty. Medzi hlavné produkty spoločnosti patria mikroprocesory, čipové sady, vstavané procesory a mikrokontroléry, pamäť flash, grafické, sieťové a komunikačné produkty, softvér na správu systémov, konferenčné a digitálne zobrazovacie produkty.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Bank of Japan na svojom marcovom zasadaní jednohlasne ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov na úrovni okolo 0 %. Centrálna banka tiež neurobila žiadne úpravy v oblasti kontroly výnosovej krivky vrátane 0,5 % limitu stanoveného pre nákup dlhopisov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,31 %, Hang Seng -3,04 %, Nikkei 225 -1,67 %.
Ročná miera inflácie v Nemecku bola vo februári 2023 potvrdená na úrovni 8,7 %, čo nie je ďaleko od maximálnej hodnoty 8,8 % zaznamenanej v októbri a novembri a zostáva výrazne nad cieľovou hodnotou Európskej centrálnej banky približne 2 %. Britská ekonomika v januári 2023 medzimesačne vzrástla o 0,3 %, čím sa čiastočne odrazila od decembrového poklesu, ktorej aktivitu zastavili štrajky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,32 %, CAC 40 -1,30 %, DAX -1,31 %.
Miera nezamestnanosti v USA sa vo februári 2023 zvýšila na 3,6 %, čo predstavuje nárast z 50-ročného minima a prekonanie trhových očakávaní na úrovni 3,4 %. Počet nezamestnaných sa zvýšil o 242 000 na 5,94 mil. a úroveň zamestnanosti vzrástla o 177 000 na 160,32 mil. Takzvaná miera nezamestnanosti U-6, ktorá zahŕňa aj ľudí, ktorí chcú pracovať, ale hľadanie vzdali a tých, ktorí pracujú na čiastočný úväzok, pretože si nemôžu nájsť prácu na plný úväzok, sa vo februári zvýšila na 6,8 % z pôvodných 6,6 %. Miera participácie pracovnej sily sa zvýšila na 62,5 %, čo je najvyššia hodnota od marca 2020. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,07 %, S&P 500 -1,45 %, NASDAQ -1,76 %.
Prečítané: 1186x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.