Vláda Saudskej Arábie je pripravená oznámiť podrobnosti o svojich environmentálnych plánoch na konferencii budúci mesiac
Vláda Saudskej Arábie je pripravená oznámiť podrobnosti o svojich environmentálnych plánoch na konferencii budúci mesiac
Absolútna správa:
Štátny investičný fond Saudskej Arábie, ktorý je v hodnote 430 miliárd dolárov plánuje oznámiť svoje prvé emitovanie zelených dlhopisov, pretože sa snaží zvýšiť úlohu, ktorú v jeho investíciách zohrávajú environmentálne a sociálne zásady. Verejný investičný fond oznámi emisiu v blízkej budúcnosti, uviedol to guvernér Yasir Al-Rumayyan dnes na virtuálnom podujatí. PIF, ako je fond známy, spolupracuje s BlackRock Inc. na vývoji rámca ESG, povedal Al-Rumayyan. Debut britského zeleného dlhopisu tento týždeň láme rekordy. Dlhopis od PIF prichádza v čase, keď sa Saudská Arábia, jeden z najväčších svetových vývozcov ropy, snaží zmeniť svoju povesť v otázkach životného prostredia. Vláda je pripravená oznámiť podrobnosti o svojich vlastných environmentálnych plánoch na konferencii budúci mesiac. V septembri už ministerstvo financií vymenovalo HSBC Holdings Plc a JP Morgan Chase & Co. za spoločných štruktúrnych činiteľov pre svoj rámec financovania udržateľnosti. PIF investuje viac do podnikov, ktoré prechádzajú od fosílnych palív, čo odzrkadľuje širšiu stratégiu kráľovstva diverzifikovať jeho ekonomiku od spoliehania sa len na predaj ropy. Posilnila svoj podiel v saudskoarabskom výrobcovi ACWA Power International, ktorý výrazne vynakladá výdavky na energiu z obnoviteľných zdrojov od solárnej až po vodíkovú, a taktiež investoval do výrobcu elektrických vozidiel Lucid. Kráľovstvo plánuje zriadiť regionálnu burzu na obchodovanie s uhlíkovými emisiami a kompenzáciami, pretože sa snaží podporovať úsilie o zníženie škodlivých emisií.
Investori zarobili na:
Spoločnosti ConocoPhillips., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,96 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +48,83 %). Spoločnosť ConocoPhillips celosvetovo skúma, vyrába, prepravuje a predáva ropu, zemný plyn, kvapaliny do zemného plynu a skvapalnený zemný plyn.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Vláda Indie nebude kupovať vakcíny proti Covid-19 od Pfizeru a Moderny. Vláda sa vyjadrila, že domáca produkcia vakcín je cenovo dostupnejšia a ľahšie skladovateľnejšia. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,00 %, Hang Seng +0,51 %, Nikkei 225 -2,16 %.
Nemecko sa dnes pripojilo k Francúzsku a kritizovalo USA za tajné vyjednávanie o bezpečnostnom pakte s Austráliou a Britániou, ktoré pripravilo Paríž o lukratívnu obrannú dohodu, pričom najvyšší predstaviteľ EÚ uviedol, že takéto správanie je neprijateľné. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,33 %, CAC 40 +1,50 %, DAX +1,43 %.
Stavebné povolenia v Spojených štátoch vzrástli o 6,0% od minulého mesiaca na sezónne očistenú medziročnú mieru 1,728 milióna v auguste 2021 a to je najvyššia úroveň od apríla a vysoko nad očakávaniami na trhu, ktoré bolo vo výške 1,60 milióna. Deficit bežného účtu v USA sa zvýšil na 190 miliárd dolárov v druhom štvrťroku 2021 a prekonal očakávania trhu, ktoré počítali s deficitom vo výške 191 miliárd USD. Je to najvyšší deficit bežného účtu od 2 kvartálu v roku 2007. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,14 %, S&P 500 -0,10 %, NASDAQ +0,22 %.
Prečítané: 1429x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.