Akcie dnes otvárajú tento týždeň v červených číslach, po tom čo sa blížia výsledky inflácie v USA a výsledková sezóna. Index Nasdaq 100 dnes klesol o viac ako 2 %.
Akcie dnes otvárajú tento týždeň v červených číslach, po tom čo sa blížia výsledky inflácie v USA a výsledková sezóna. Index Nasdaq 100 dnes klesol o viac ako 2 %.
Absolútna správa:
Cenové tlaky, vlna sprísňovania menovej politiky a spomaľujúca sa globálna ekonomika naďalej držia investorov v napätí. Po minulotýždňových ziskoch dnes akcie klesajú keďže sa približujú výsledky inflácie, kde sa očakáva že inflácia v USA sa priblíži k 9 %, čo podporí argumenty Federálneho rezervného systému pre júlové zvýšenie sadzieb. Veľké banky tento týždeň odštartujú výsledkovú sezónu a investorov bude zaujímať zdravie spotrebiteľov a trendy v oblasti výdavkov, ako aj informácie o poskytovaní úverov podnikovej sfére. Výsledky skupiny FAANG, ktorú tvoria mega koncerny ako Meta Platforms Inc. vlastniaca Facebook a Alphabet Inc. materská spoločnosť Google, budú zverejnené až koncom tohto mesiaca. Obchodníci sa však pripravujú na zvýšenú volatilitu, keďže analytici v odvetviach znižujú zisky v predstihu. Podľa stratégov z Wall street prudké zvyšovanie sadzieb Fedu a obavy z recesie zdvihli hodnotu dolára na najvyššiu úroveň od marca 2020. Prudký nárast dolára bude komplikovať situáciu a môže znížiť zisky mnohých veľkých amerických firiem, čo môže vytvárať dodatočný predajný tlak. Viaceré firmy, ako napríklad giganti Microsoft Corp., Costco Wholesale Corp. a Salesforce Inc. v skutočnosti riešia otázku vplyvu prudkého vzostupu americkej meny.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Cboe Global Markets, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 2,34 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 31,90 %). Cboe Global Markets, Inc. pôsobí ako burzová holdingová spoločnosť. Spoločnosť prostredníctvom svojich dcérskych spoločností prevádzkuje platformu na obchodovanie s finančnými opciami, ktorá poskytuje špičkové obchodné a investičné riešenia, zahŕňa akcie, devízy, indexy, údaje a analýzy a riešenia na vykazovanie obchodov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Objednávky strojov v súkromnom sektore v Japonsku klesli v máji 2022 o 5,6 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čím zaznamenali prvý pokles za posledné tri mesiace. Analytici naznačili, že japonské firmy odkladajú výdavky v dôsledku rastúcich cien energií a surovín, ktoré ešte zhoršili situáciu s vysokými cenami dovozu v dôsledku oslabenia jenu. Na medziročnej báze objednávky strojov v súkromnom sektore v máji vzrástli o 7,4 %, čím sa ich expanzia spomalila z 19 % v predchádzajúcom mesiaci. Rast nesplatených úverov v Číne a predaj dlhopisov, sa v júni 2022 medziročne zvýšil o 11,2 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,67 %, Hang Seng -2,77 %, Nikkei 225 +1,11 %.
Maloobchodné tržby v Taliansku vzrástli v máji 2022 o 1,9 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo je najviac za posledný rok. Nárast nasleduje po vzostupne revidovanom 0,3-percentnom náraste v apríli. V medziročnom porovnaní maloobchodné tržby vzrástli o 7,3 %, čím sa zmiernil pokles z nadol revidovaného 8,3-percentného rastu v apríli. Priemyselná produkcia na Slovensku sa v máji 2022 v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka zvýšila o 1,10 %. Maloobchod v Českej republike sa v máji 2022 medziročne prepadol o 6,9 %. Ide o prvý mesačný pokles maloobchodnej aktivity od začiatku roka 2021. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,99 %, CAC 40 -0,61 %, DAX -1,40 %.
Kolumbijský index spotrebiteľskej dôvery vzrástol v júni 2022 na 2,9 bodu z -14,7 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo je najviac od augusta 2018. Došlo k zlepšeniu budúcich očakávaní, najmä pokiaľ ide o ekonomickú situáciu krajiny ( 9,6 bodu vs -21,3 bodu) a situáciou v domácnostiach. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,52 %, S&P 500 -1,15 %, NASDAQ -2,26 %.
Prečítané: 953x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.