Trvalá inflácia by mohla viesť k uťahovaniu, ale aj uvoľňovaniu menovej politiky. Prudký nárast inflácie je spôsobený „čisto dočasnými faktormi“.
Trvalá inflácia by mohla viesť k uťahovaniu, ale aj uvoľňovaniu menovej politiky. Prudký nárast inflácie je spôsobený „čisto dočasnými faktormi“.
Absolútna správa:
Podľa člena Výkonnej rady Fabia Panettu Európska centrálna banka nesmie sprísniť menovú politiku príliš skoro v reakcii na prudký nárast inflácie spôsobený „čisto dočasnými faktormi“. Predčasné stiahnutie stimulov by podľa neho mohlo poškodiť hospodárstvo eurozóny a obmedziť domáci dopyt. Ak sa ukáže, že súčasná vysoká miera inflácie je trvalejšia, mohlo by to v skutočnosti viesť k situácii, keď bude potrebné ďalej uvoľňovať menovú politiku, povedal. Je to preto, že eurozóna čelí „zlému“ obdobiu inflácie, ku ktorému dochádza, keď negatívne ponukové šoky zdvihnú ceny a stlačia ekonomickú aktivitu, tvrdí Panetta. „Dobrá“ inflácia by sa vyznačovala silným dopytom a vysokou zamestnanosťou, zatiaľ čo „zlá“ inflácia nastane, keď krátkodobé cenové šoky môžu zmeniť dlhodobé očakávania. „Údaje naznačujú, že súčasnému obrazu dominuje zlá inflácia generovaná mimo eurozóny, zatiaľ čo sme ďaleko od toho, aby sme videli abnormálne veľký domáci dopyt,“ povedal Panetta. „Menová politika by mala zostať trpezlivá. Predčasné sprísnenie by obmedzilo výdavky skôr, ako sa dopyt vráti k trendu.“ Panetta zdôraznil, že 80 % súčasnej celkovej inflácie odráža šoky vytvorené v zahraničí – najmä preto, že eurozóna je čistým dovozcom energií a komodít. Povedal, že región zaostáva za globálnym oživením dopytu a najmä spotreba služieb je pod predkrízovou úrovňou. Zdôraznil tiež, že vplyvom vysokých cien môže hroziť oslabenie kúpnej sily.
Investori zarobili na:
Spoločnosti HP Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,10 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +136,11 %). Dôvodom prudkého rastu akcie bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za Q4 FY 2021, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 8,08 % a zisk na akciu o 6,46 %. Spoločnosť HP Inc. poskytuje zobrazovacie a tlačové systémy, počítačové systémy, mobilné zariadenia, riešenia a služby pre firmy a domácnosti. Spoločnosť HP predáva svoje produkty po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Novozélandská centrálna banka zdvihla hlavnú úrokovú sadzbu z 0,50 % na 0,75 % v súlade s očakávaniami. Saudská Arábia spolu s Ruskom uvažujú o možnosti oddialiť plánované navýšenie ťažby ropy, reagujú tak na uvoľnenie časti strategických rezerv USA. Čínsky výrobca elektromobilov Xpeng, konkurent americkej Tesly, sa chce stať svetovou automobilkou a v zahraničí chce predávať polovicu svojich vozidiel. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,07 %, Hang Seng +0,14 %, Nikkei 225 -1,58 %.
Nemecký index podnikateľskej klímy podľa inštitútu Ifo klesol za november z 97,7 bodu na 96,5 bodu. Očakával sa pokles na 96,6 bodu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,18 %, CAC 40 -0,03 %, DAX -0,37 %.
Podľa druhého odhadu vzrástla ekonomika USA v Q3 oproti Q2 o 2,1 %, očakávania boli na úrovni 2,2 %. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA klesol minulý týždeň na 199 000, odhad trhu bol na úrovni 260 000. Zásoby ropy v USA vzrástli minulý týždeň o 1,017 mil. barelov, pričom sa očakával pokles o 0,481 mil. barelov. Samsung si vybral americké mesto Taylor v Texase ako miesto pre svoju novú továreň na mikročipy. Do jej výstavby chce investovať 17 miliárd dolárov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,02 %, S&P 500 +0,23 %, NASDAQ +0,44 %.
Prečítané: 1885x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.