Americké akcie vzrástli po tom, čo podpredsedníčka Federálneho rezervného systému Lael Brainardová uviedla, že by bolo vhodné, aby centrálna banka čoskoro spomalila tempo zvyšovania úrokových sadzieb.
Americké akcie vzrástli po tom, čo podpredsedníčka Federálneho rezervného systému Lael Brainardová uviedla, že by bolo vhodné, aby centrálna banka čoskoro spomalila tempo zvyšovania úrokových sadzieb.
Absolútna správa:
Dodatočné víkendové vyhlásenia od guvernéra Fedu Christophera Wallera mali vplyv na pondelkové otvorenie trhov, pričom investori premýšľali, či eufória po zverejnení indexu spotrebiteľských cien nebola prehnaná. Dôsledkom toho, klesol technologický Nasdaq až o 1,3 % a následne po vyhláseniach podpredsedníčky Fedu rástol spolu s S&P 500 a na konci dňa sa vrátili indexy späť do strát. Spomínané komentáre Lael Brainardovej na podujatí agentúry Bloomberg vo Washingtone podporili náladu na trhu po tom, ako povedala, že má zmysel aby Fed čoskoro spomalil tempo zvyšovania úrokových sadzieb. Výnosy štátnych pokladníc stúpli, pričom 10-ročná sadzba sa pohybovala na úrovni 3,87 %. Kryptomeny rástli vďaka plánom spoločnosti Binance Holdings Ltd. zriadiť fond na obnovu s cieľom stabilizovať toto odvetvie po tom, ako bankrot FTX vyvolal v uplynulom týždni straty na celom trhu vo výške približne 200 miliárd USD.
Investori zarobili na:
Spoločnosti CF Industries Holdings, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,77 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 203,42 %). CF Industries Holdings, Inc. celosvetovo vyrába a distribuuje dusíkaté a fosfátové hnojivá. Spoločnosť ponúka produkty v segmente dusíka zahŕňajúce amoniak, močovinu, močovinu roztok dusičnanu amónneho, dusičnan amónny, výfukové kvapaliny nafty a vodný amoniak.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Inflácia maloobchodných cien v Indii sa v októbri 2022 medziročne znížila na 6,77 % zo septembrového päťmesačného maxima 7,41 %, k čomu prispel pomalší rast cien potravín a silný bázický efekt. Na medzimesačnej báze vzrástli spotrebiteľské ceny v októbri o 0,80 %, čo je najviac od mája. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,15 %, Hang Seng +1,70 %, Nikkei 225 -1,06 %.
Priemyselná produkcia v eurozóne vzrástla o 0,9 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v septembri 2022 a ľahko prekonala očakávania trhu na úrovni 0,3 %. Produkcia tovarov krátkodobej spotreby sa zvýšila už tretí mesiac po sebe. Na ročnej báze vzrástla priemyselná produkcia v septembri o 4,9 %, čo je najviac od augusta 2021 a výrazne prevyšuje trhové prognózy rastu o 2,8 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,49 %, CAC 40 +0,22 %, DAX +0,62 %.
Očakávania spotrebiteľskej inflácie v USA na budúci rok vzrástli v októbri 2022 na 5,9 % zo septembrových 5,4 %, po troch po sebe nasledujúcich mesiacoch spomalenia. Inflačné očakávania na tri roky dopredu vzrástli na 3,1 % z 2,9 % v septembri a päťročné inflačné očakávania sa zvýšili na 2,4 % z 2,2 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,62 %, S&P 500 -0,89 %, NASDAQ -1,12 %.
Prečítané: 955x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.