Americké akcie sa odrazili od miním, pričom rast podporovali veľké technologické spoločnosti, keď sa investori zmierili s rastúcimi dôkazmi, že Federálny rezervný systém zostane reštriktívny dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo.
Americké akcie sa odrazili od miním, pričom rast podporovali veľké technologické spoločnosti, keď sa investori zmierili s rastúcimi dôkazmi, že Federálny rezervný systém zostane reštriktívny dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo.
Absolútna správa:
Po bezútešnom minulom týždni investori poukazujú na ekonomiku, ktorá zostáva silná aj napriek pretrvávajúcemu zvyšovaniu sadzieb FEDom. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 ostali v pondelok v zelených číslach. Tieto zisky sú však mierne narušené po tom, čo sa guvernér FEDu, Philip Jefferson, pevne postavil za cieľ centrálnej banky 2% úrovne inflácie. Výnos 10-ročných štátnych dlhopisov USA sa pohyboval okolo 3,93%. Dolárový index klesol. Február priniesol na trhoch mierne precenenie povedal pre Bloomberg šéf makro stratégie BNP Paribas. V krátkodobom horizonte hrozí, že sadzby budú smerovať vyššie alebo akcie budú čeliť riziku ich poklesu. Optimistickejší výhľad pre odhady ziskov zatiaľ pomáha zmierniť obavy z ostávajúcej inflácie pri spomaľujúcom sa raste. Podľa Michaela Wilsona, hlavného amerického akciového stratéga v Morgan Stanley, sa tí, ktorí sa dostanú do tohto trhového rizika, dostanú do „býčej pasce“. Obchodníci stanovujú vrchol cien v USA na úroveň 5.4% v tomto roku v porovnaní s približne 5% stanovenými len pred mesiacom. Stalo sa tak najmä z dôvodu zvýšenia preferovaného ukazovateľa inflácie FEDu, ktorý zmaril nádeje na zmenu politiky.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Union Pacific Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,35% (výkonnosť za posledných 5 rokov: +58,9%). Union Pacific Corporation je železničná dopravná spoločnosť prepravujúca rôzne druhy tovaru vrátane poľnohospodárskych, automobilových a chemických produktov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index hlavných ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý sa používa na meranie ekonomického výhľadu na niekoľko mesiacov dopredu na základe údajov, ako sú pracovné ponuky a nálada spotrebiteľov, bol potvrdený na 97,2 bodov v decembri 2022 a po konečnom čísle 97,7 bodov v novembri. Bol to najnižší výsledok od decembra 2020, uprostred rastúcich obáv z potenciálnej globálnej recesie po sprísňujúcej sa kampani veľkých centrálnych bánk a jej vplyve na japonskú ekonomiku. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0.42%, Hang Seng -0.33%, Nikkei 225 -0.11%.
Index inflačných očakávaní spotrebiteľskej dôvery v eurozóne vo februári 2023 mierne klesol na 17,7 bodov z nahor revidovaných 17,8 bodov v predchádzajúcom mesiaci. Bola to najnižšia hodnota od januára 2021, čo prispelo k známkam zmierňovania inflačných tlakov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1.66%, CAC 40 +1.51%, DAX +1.13%.
Objednávky tovaru dlhodobej spotreby v USA, merajúce náklady na objednávky prijaté výrobcami tovarov, ktoré majú trvať najmenej tri roky, klesli v januári 2023 medzimesačne o 4,5 %, čo je najviac od apríla 2020. Čísla sú porovnateľné s trhovými prognózami poklesu o 4 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,22%, S&P 500 +0,31%, NASDAQ +0,63%.
Prečítané: 1039x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.