Zhoršujúca sa inflácia v Británii a signalizovanie ďalšieho navyšovania sadzieb americkou centrálnou bankou.
Zhoršujúca sa inflácia v Británii a signalizovanie ďalšieho navyšovania sadzieb americkou centrálnou bankou.
Absolútna správa
Americké akcie klesli spolu s dlhopismi, keď predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell varoval, že na boj proti inflácii budú potrebné vyššie sadzby. Powell tak svojím prejavom zmaril nádeje tých, ktorí predpokladali, že cyklus sprísňovania menovej politiky je u konca. Odvtedy peňažné trhy pripisujú júlovému zvýšeniu úrokových sadzieb o štvrť percentuálneho bodu približne 80 % pravdepodobnosť. Index S&P 500 klesá už tretí deň po sebe, čo je najdlhšia séria strát od začiatku mája. Spoločnosť FedEx Corp. sa prepadla o približne 2 % po tom, čo ekonomický výhľad spoločnosti nedosiahol predpokladané odhady analytikov v dôsledku oslabeného dopytu. Výnosy dvojročných štátnych pokladničných poukážok, ktoré sa považujú za najcitlivejšie na úrokové sadzby, vzrástli na 4,7 %.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Medziročná miera inflácie v Južnej Afrike sa v máji 2023 znížila na 13-mesačné minimum 6,3 %, čo je menej ako 6,8 % v apríli a menej ako bola prognóza, čím sa inflácia približuje k hornej hranici cieľového pásma juhoafrickej centrálnej banky na úrovni 3 % až 6 %. Index dôvery vo výrobnom sektore v Turecku v júni klesol o 0,1 bodu na 108,2 bodu zo 108,3 bodu v máji v dôsledku zhoršenia očakávaní v oblasti výroby (125 bodov oproti 127,7 bodu v máji). Výhľad na nasledujúce tri mesiace sa znížil aj v prípade celkových objednávok (124,9 oproti 129,7) a vývozu (122,2 oproti 124,6).
EU: Index spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve sa v máji 2023 udržal na stabilnej úrovni 8,7 %, teda na nezmenenej úrovni oproti 13-mesačnému minimu z predchádzajúceho mesiaca a nad trhovými očakávaniami na úrovni 8,4 %. Rastúce ceny leteckej dopravy (31,4 % oproti 12,6 % v apríli), rekreačných a kultúrnych tovarov a služieb (6,7 % oproti 6,3 %) a ojazdených automobilov (3,9 % oproti 1,2 %) stačili na to, aby vykompenzovali klesajúce náklady na pohonné hmoty (-13,1 % oproti -8,9 %) a spomaľujúci rast cien potravín (18,3 % oproti 19,0 %). Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú energie, potraviny, alkohol a tabak, vzrástla na 7,1 %, čo je najvyššia hodnota od marca 1992.
USA: Priemerná úroková sadzba 30-ročných hypoték s pevnou úrokovou sadzbou v USA v týždni končiacom 16. júna opäť klesla o 4 bázické body na 6,73 %, čo predstavuje tretí týždeň poklesu v rade. Ide o najnižšiu hodnotu za posledný mesiac. Ceny nových domov v Kanade klesli v máji 2023 oproti predchádzajúcemu roku o 0,6 %, čím došlo k zaznamenaniu druhého poklesu cien za sebou od novembra 2021, keďže zvýšené náklady na hypotekárne úvery naďalej zvyšovali tlak na ich znižovanie.
Prečítané: 798x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.