Po znížení spotrebiteľskej inflácie minulý a inflácie výrobcov tento týždeň v USA prišiel pokles spôsobený pozitívnou správou o vývoji maloobchodu a nezamestnanosti. Silný trh práce v kontexte inflácie dáva priestor FEDu zvýšiť úrokové sadzby.
Po znížení spotrebiteľskej inflácie minulý a inflácie výrobcov tento týždeň v USA prišiel pokles spôsobený pozitívnou správou o vývoji maloobchodu a nezamestnanosti. Silný trh práce v kontexte inflácie dáva priestor FEDu zvýšiť úrokové sadzby.
Absolútna správa:
Americké akcie a štátne dlhopisy klesli, keď predstavitelia Federálneho rezervného systému potvrdili svoje odhodlanie zostať vytrvalí v boji proti inflácii a varovali pred ďalšími prepadmi na trhoch. Index S&P 500 otvoril v strate, no počas celého obchodovacieho dňa rástol. Nové údaje o týždenných žiadostiach o podporu v nezamestnanosti vo štvrtok podčiarkli silu trhu práce. To dáva americkej centrálnej banke priestor na ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb. Americké hypotekárne sadzby, ktoré zaznamenali najväčší týždenný pokles od roku 1981, nakrátko posilnili, práve kvôli možnosti zvýšiť úrok. Britská libra klesla po tom, čo kancelár Jeremy Hunt načrtol balík zvýšenia daní a výdavkov vo výške 55 miliárd libier (65 miliárd USD), aj keď sa ekonomika prepadla do recesie. Výnosy štátnych dlhopisov Veľkej Británie vzrástli. Ceny ropy sa dnes prepadli o vyše 4 percentá z obavy pred spomalením globálnych ekonomík a zvýšení úrokových sadzieb.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Bath & Body Works, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 24,45 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -5,10 %). Spoločnosť Bath & Body Works, vyrába produkty osobnej starostlivosti. Spoločnosť ponúka vône, darčeky, starostlivosť o telo a výrobky do kúpeľa po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Obchodný deficit Japonska prudko vzrástol na 2 162,3 miliardy JPY (15 miliárd EUR) v októbri, v porovnaní s trhovým konsenzom o 1 610,0 miliardy JPY (11 miliárd EUR). Export z Japonska vzrástol o 25,3 %. Miera nezamestnanosti v Austrálii v októbri nečakane klesla na 3,4 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,41 %, Hang Seng -1,15 %, Nikkei 225 -0,35 %.
Inflácia v eurozóne bola v októbri revidovaná medziročne mierne nadol na 10,6 percenta z predbežného odhadu 10,7 percenta. Napriek tomu bola miera rekordne najvyššia a vysoko nad cieľom Európskej centrálnej banky 2,0 percenta, a to pri prudko rastúcich cenách energií a oslabení eura. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,11 %, CAC 40 -0,17 %, DAX +0,23 %.
Počet novo začatých stavieb domov v USA kleslol v októbri medzimesačne o 4,2 % na 1,425 milióna. Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol o 4 000 na 222 000 v týždni končiacom sa 12. novembra, pod očakávaniami 225 000, čo poukazuje na stále silný trh prace a dáva FEDu priestor na sprísnenie menovej politiky, a to aj napriek prudkému nárastu prepúšťania vo veľkých technologických spoločnostiach Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,02 %, S&P 500 -0,27 %, NASDAQ -0,35 %.
Prečítané: 817x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.