Americké akcie v utorok vzrástli, keď obchodníci zhodnotili prepad firemných ziskov spoločností a zvážili riziká pre hospodársky rast zo strany Federálneho rezervného systému.
Americké akcie v utorok vzrástli, keď obchodníci zhodnotili prepad firemných ziskov spoločností a zvážili riziká pre hospodársky rast zo strany Federálneho rezervného systému.
Absolútna správa:
S&P 500 a Nasdaq 100 pokračovali v raste, čím predĺžili pondelkový rast. Zisky akcií Apple Inc. posilnili oba benchmarky, keďže analytici očakávajú, že zvýšenie cien, ktoré firma oznámila za niektoré zo svojich služieb, bude pozitívne. Spomedzi spoločností, ktoré dnes zverejnili výsledky patrili Coca-Cola Co., General Motors Co. a United Parcel Service Inc. a vzrástli po tom, čo prekonali odhady ziskov analytikov, zatiaľ čo General Electric Co. klesla po poklese ziskov. Alphabet Inc., Microsoft Corp. patria k najväčším spoločnostiam, ktoré dodnes podávajú správy. Približne štvrtina spoločností z indexu S&P 500 doteraz vykázala zisky, pričom viac ako polovica prekonala odhady. Napriek tomu sa niektorí investori obávajú, že účinky spomaľujúcej sa ekonomiky sa prejavia aj ďalej v budúcnosti, hlavne po tom, čo ekonomické údaje z tohto týždňa ukázali, že sprísňovanie Fedu už začalo ekonomiku zaťažovať. Zatiaľ čo centrálna banka je stále pripravená budúci týždeň zvýšiť úrokové sadzby, investori začínajú špekulovať, že sa možno blížime ku koncu agresívnej sprísňovacej politiky.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Centene Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,37 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +84,39 %). Centene Corporation poskytuje viacriadkové riešenia zdravotnej starostlivosti jednotlivcom vo všetkých štátoch a na medzinárodnej úrovni. Medzi špeciálne služby spoločnosti Centene patria zdravotné plány medicaid a medicare, dodržiavanie liečby a triedenie sestier.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Singapure bola v septembri na úrovni 7,5 % a zostáva nezmenená z augustovej hodnoty. Spotrebiteľské ceny medzimesačne vzrástli o 0,4 %, čo je najmenej od aprílového poklesu, pričom klesli z augustového rastu o 0,9 %. Vláda očakáva, že inflácia v roku 2022 bude medzi 4,5 až 5,5 %, zatiaľ čo jadrová inflácia bude v priemere medzi 2,5 až 3,5 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,16 %, Hang Seng -0,10 %, Nikkei 225 +1,02 %.
Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko klesol v októbri 2022 mierne nižšie na 84,3 bodov, čo je najslabšie od mája 2020, v porovnaní s 84,4 bodmi v septembri revidovanými smerom nahor. Čísla však prekonali prognózy trhu 83,3 bodov. Inštitút tiež poznamenáva, že každá druhá spoločnosť stále očakáva zvýšenie cien v nasledujúcich troch mesiacoch. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,64 %, CAC 40 +0,94 %, DAX +0,94 %.
Priemerné ceny rodinných domov s hypotékami garantovanými Fannie Mae a Freddie Mac v USA klesli o 0,7 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v auguste 2022. Na ročnej báze vzrástli ceny nehnuteľností o 11,9 %, čo je najmenej od decembra 2020 a po 13,9 % náraste v predchádzajúcom mesiaci. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,07 %, S&P 500 +1,63 %, NASDAQ +2,25 %.
Prečítané: 822x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.