Na zasadnutí Fedu v novembri 2022 bolo avizované spomalenie rastu úrokových sadzieb v boji proti inflácii.
Na zasadnutí Fedu v novembri 2022 bolo avizované spomalenie rastu úrokových sadzieb v boji proti inflácii.
Absolútna správa:
Predstavitelia Federálneho rezervného systému na svojom zasadnutí na začiatku tohto mesiaca dospeli k záveru, že čoskoro bude vhodné spomaliť tempo zvyšovania sadzieb, čím signalizovali, že centrálna banka sa prikláňa k zníženiu tempa zvyšovania sadzieb o 50 bázických bodov v decembri. Predstavitelia zároveň dospeli k záveru, že konečná úroveň úrokovej sadzby, ktorá by bola potrebná na dosiahnutie cieľov výboru, bola o niečo vyššia, ako predtým očakávali. Na zasadnutí úradníci zvýšili základnú úrokovú sadzbu o 75 bázických bodov štvrtýkrát za sebou na úroveň 3,75 % až 4 %, čím predĺžili najagresívnejšiu kampaň sprísňovania od 80. rokoch 20. storočia s cieľom bojovať proti inflácii na 40-ročnom maxime. Predseda Jerome Powell na tlačovej besede po zasadnutí Fedu vysvetlil, že sadzby nakoniec pôjdu vyššie, ako úradníci očakávali v predchádzajúcom období. Investori vidia veci rovnako, pričom vsádzajú na to, že sadzby dosiahnu vrchol podľa futures kontraktov do polovice roka 2023 na úrovni okolo 5 %. Od novembrového zasadnutia ekonomické údaje ukázali mierne náznaky spomalenia inflácie. Nezamestnanosť mierne vzrástla na 3,7% a výnosy na desaťročných dlhopisov klesli o 30 bázických bodov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Tesla Inc, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,82 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 779,08 %). Spoločnosť Tesla Inc. pôsobí ako nadnárodná spoločnosť v oblasti automobilového priemyslu a čistej energie. Spoločnosť navrhuje a vyrába elektrické vozidlá, batériové skladovanie energie z domu do siete, solárne panely a solárne strešné tašky a súvisiace produkty a služby.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Singapure klesla v októbri 2022 na 6,7 % zo 14-ročného maxima 7,5 % v predchádzajúcich dvoch mesiacoch, čo je menej, ako bol konsenzus trhu na úrovni 7,1 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,11 %, Hang Seng +0,57 %, Nikkei 225 +0,61 %.
S&P Global Flash Manufacturing Eurozone Manufacturing PMI sa v novembri 2022 zvýšil na 47,3 bodu z októbrových 46,4 bodu a prekonal odhad trhu ktorý bol na úrovni 46 bodu. Údaje poukázali na piaty po sebe idúci mesiac klesajúcej aktivity v továrňach. S&P Global Eurozone Services PMI dosiahol v novembri 2022 hodnotu 48,6 bodu , čo sa nezmenilo od októbrového 21-mesačného minima a prekročilo očakávania trhu ktoré boli na úrovni 48 bodu. Najnovšie údaje poukázali na štvrtý po sebe idúci mesiac poklesu v sektore služieb. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,42 %, CAC 40 +0,32 %, DAX +0,04 %.
The S&P Global US Services PMI v Spojených štátoch v sektore služieb klesol v novembri 2022 na 46,1 bodu z 47,8 bodu v októbri a prekonal trhové očakávania na úrovni 47,9 bodu. Údaje poukázali na druhú najrýchlejšiu mieru poklesu v sektore služieb, s výnimkou počiatočnej fázy pandémie v prvej polovici roku 2020. The S&P Global US Manufacturing PMI v Spojených štátoch v sektore tovarov klesol v novembri 2022 na 47,6 bodu z októbrových 50,4 bodu, čo je výrazne pod prognózami ktoré boli na úrovni 50 bodov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,28 %, S&P 500 +0,60 %, NASDAQ +0,99 %.
Prečítané: 868x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.