Americké akcie smerujú k ich najväčšiemu štvordňovému rally od novembra 2020, keď sa v stredu obnovili nákupy vypredaných technologických akcií.
Americké akcie smerujú k ich najväčšiemu štvordňovému rally od novembra 2020, keď sa v stredu obnovili nákupy vypredaných technologických akcií.
Absolútna správa:
Bol to nestabilný začiatok roka, keď investori kolísali medzi obavami zo sprísnenia Federálneho rezervného systému a dôverou v ekonomické oživenie. Masívny výhľad potencionálnych výnosov pomáha zmierniť neistotu, aspoň v súčasnosti. V pozadí však stále zostáva veľa nebezpečenstiev vrátane zakorenenej inflácie, geopolitických rizík a opätovnej vzplanutí pandémie. Najnovší komentár Fedu naznačil precízne vypočítaný prístup k zvyšovaniu úrokových sadzieb v boji proti vysokej inflácii, čím upokojil niektoré obavy, že by ekonomika mohla dostať zásah z prísnejšej menovej politiky. Žiadny zo šiestich predstaviteľov Fedu, ktorí sa zatiaľ vyjadrili tento týždeň, nepodporil myšlienku pol bodového zvýšenia sadzieb v marci a ten najagresívnejší, James Bullard, prezident St. Louis Fed, povedal, že očakáva päť zvýšení, čo je o jedno viac ako každý štvrťrok. Ústup predstaviteľov Fedu od zvýšenia o 50 bp je dôležitý, pretože to naznačuje, že Fed nebude agresívne kompenzovať krátkodobé oživenie ekonomiky. Údaje ADP pred piatkovou správou o pracovných miestach ukázali, že zamestnanosť v amerických spoločnostiach sa v januári znížila najviac od prvých dní pandémie s prudkým nárastom prípadov omikronu. Nízky počet pracovných miest by mohol prinútiť Fed, aby prehodnotil agresívne zvyšovanie sadzieb. Pokles zamestnanosti však nie je neočakávaný, keďže vládni úradníci na túto možnosť v posledných dňoch upozorňujú.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Alphabet Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,52 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +247,99 %). Spoločnosť Alphabet Inc. pôsobí ako holdingová spoločnosť. Spoločnosť prostredníctvom svojich dcérskych spoločností poskytuje vyhľadávanie na webe, reklamy, mapy, softvérové aplikácie, mobilné operačné systémy, spotrebiteľský obsah, podnikové riešenia, obchod a hardvérové produkty.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná inflácia v Indonézii sa v januári 2022 zvýšila na 20-mesačné maximum 2,18 % z 1,87 % v decembri a prekonala tak trhové očakávania, ktoré počítali s nárastom na 2,15 %, uprostred prísnych obmedzení oproti COVIDU-19. Ročná miera jadrovej inflácie vzrástla na 16-mesačné maximum 1,84 % z 1,56 % v decembri, čím prekonala trhové očakávania, ktoré boli na úrovni 1,71 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,21 %, Hang Seng +1,07 %, Nikkei 225 +1,68 %.
Ročná miera inflácie v eurozóne mierne vzrástla na nové rekordné maximum 5,1 % v januári 2022 z 5 % v decembri, pričom prognózy trhu očakávali jej spomalenie na 4,4 %. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa ceny energií, potravín, alkoholu a tabaku, však klesla na 3-mesačné minimum 2,3 %. Miera inflácie zostáva výrazne nad cieľom ECB na úrovni 2 % uprostred energetickej krízy v Európe, ktorá prudko zvýšila ceny zemného plynu, uhlia a elektriny, pričom zlepšujúci sa dopyt a obmedzenia ponuky súvisiace s pandémiou naďalej tlačia na rast cien. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,06 %, CAC 40 +0,22 %, DAX -0,04 %.
Súkromné podniky v Spojených štátoch v januári 2022 neočakávane prepustili 301 000 zamestnancov, čo je prvý pokles zamestnanosti od decembra 2020 a najväčšia od apríla 2020, keďže šírenie variantu omikron poškodilo trh práce. Investori očakávali nárast pracovných miest o 207 tis. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,63 %, S&P 500 +0,87 %, NASDAQ +0,50 %.
Prečítané: 1023x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.