Akcie po celom svete boli od okamihu otvorenia v červených číslach a priebežne klesali v priebehu celého dňa. Viacero indexov uzavrelo najhoršie za posledných 12 mesiacov, napriek výrazným snahám centrálnych bánk o znižovanie inflácie.
Akcie po celom svete boli od okamihu otvorenia v červených číslach a priebežne klesali v priebehu celého dňa. Viacero indexov uzavrelo najhoršie za posledných 12 mesiacov, napriek výrazným snahám centrálnych bánk o znižovanie inflácie.
Absolútna správa:
Dnešný deň bol výrazne poznačený pádom akciových titulov po celom svete. Dow Jones sa dostal pod hodnotu 30 000 dolárov, index S&P 500 smeruje k najnižším hodnotám od decembra 2020 a Nasdaq sa prepadol o takmer 5%. Prepad týchto, tak ako aj ostatných akcií a indexov bol spôsobený zvyšujúcou sa obavou investorov, že svetové ekonomiky sa začínajú prepadať do recesie. Reagujú tak na kroky centrálnych bánk, keď po včerajšom výraznom zvýšení úrokových sadzieb dnes úrokovú mieru zvýšila britská a švajčiarska centrálna banka. Takisto sú ohlásené masívne zvyšovania úrokových sadzieb americkým FEDom a Európskou centrálnou bankou. Zvýšenie úrokových sadzieb v Európe, ako rázna odpoveď na pretrvávajúcu vysokú infláciu, zároveň oslabilo dolár, ktorý zažil najväčší denný prepad od marca 2020.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Newmont, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,24 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 82.66 %). Newmont je producent zlata, medi, striebra, zinku a olova, ktorá operuje v Spojených štátoch, Kanade, Mexiku, Peru, Argentíne, Čile či Ghane. Spoločnosť má odhadované zásoby zlata vo výške 92,8 milióna uncí.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonský obchodný deficit sa dosiahol v máji -2384.7 miliardy japonských jenov (17 miliárd eur). Minulý rok v máji dosiahol deficit hodnotu – 212.9 miliardy jenov. Týmto poklesol už 10 mesiac za sebou. Japonské exporty vzrástli o 15.8%, kým mesiac predtým vzrástol o 12.5%. Investori predpovedali rast o 13%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,66 %, Hang Seng -2,17 %, Nikkei 225 +0,40 %.
Inflácia v Taliansku mierne zrýchlila zo 6 na 6.8%. Oproti očakávaniam investorov rástli spotrebiteľský ceny o 0.1% pomalšie. Nezamestnanosť v Holandsku za mesiac máj dosiahla úroveň 3.3%. Investori očakávali podiel nezamestnaných ľudí na celkovej pracovnej sile na úrovni 3.2%, teda rovnako ako v apríli. Britská centrálna banka zvýšila úrokovú sadzbu o 0.25% na 1.25% v snahe spomaliť mieru rast spotrebiteľských cien v krajine. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,96 %, CAC 40 -2,39 %, DAX -3,31 %.
Počet obyvateľov Spojených štátov amerických žiadajúcich dávku v nezamestnanosti poklesol v týždni končiacom sa 12 júnom mierne poklesol z 232 tisíc na 229 tisíc žiadateľov. Očakávanie na počet týchto žiadateľov bolo 240 tisíc. Znamená to, že napriek vysokej inflácií a náznakom krízy je v USA stále nezamestnanosť na rekordne nízkych číslach. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -2,41 %, S&P 500 -3,24 %, NASDAQ -4,08 %.
Prečítané: 1210x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.