Niektoré z najväčších bánk na Wall Street zvýšili svoje prognózy na rast úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky.
Niektoré z najväčších bánk na Wall Street zvýšili svoje prognózy na rast úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky.
Absolútna správa:
Niektoré z najväčších bánk na Wall Street zvýšili svoje prognózy na rast úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky a tvrdia, že vyššia než očakávaná inflácia presvedčí predstaviteľov, aby reagovali ešte agresívnejšie. Ekonómovia Goldman Sachs Group Inc, Bank of America a JPMorgan Chase & Co. teraz predpovedajú zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov na budúco týždňovom zasadnutí. Tento posun nasleduje po stredajších údajoch z eurozóny, ktoré ukázali, že inflácia v auguste dosiahla historicky najvyššiu úroveň 9,1 %, čo je viac, ako ekonómovia predpokladali. Prezident Bundesbanky Joachim Nagel niekoľko minút po zverejnení údajov o inflácii vyzval na výrazné zvýšenie úrokových sadzieb v septembri a dodal, že "následne možno očakávať ďalšie kroky v oblasti úrokových sadzieb". V posledných dňoch začala čoraz väčšia skupina tvorcov menovej politiky požadovať, aby sa o kroku na zvýšenie úrokových sadzieb o 75 bázických bodov rokovalo na budúci týždeň. Holubičí predstavitelia ECB však varujú pred rapídnejším navyšovaním úrokových sadzieb , keďže Európa sa pripravuje na recesiu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Meta Platforms, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,67 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -5,26 %). Meta Platforms, Inc. pôsobí ako spoločnosť zaoberajúca sa sociálnymi technológiami. Spoločnosť vytvára aplikácie a technológie, ktoré pomáhajú ľuďom spájať sa, hľadať komunity a rozvíjať podnikanie. Meta Platform sa tiež podieľa na reklamách, rozšírenej a virtuálnej realite.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínske PMI vo výrobnom sektore zrástlo v auguste 2022 na 49,4 bodu zo 49,0 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo prekonalo prognózy trhu nadstavené na úrovni 49,2 bodu. Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku sa v auguste 2022 zvýšil na trojmesačné maximum 32,5 bodu z júlového 18-mesačného minima 30,2 bodu v dôsledku ďalšieho zlepšenia situácie ohľadom COVID-19, keďže vláda už zrušila všetky pandemické obmedzenia. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,07 %, Hang Seng +0,03 %, Nikkei 225 -0,37 %.
Ročná miera inflácie vo Francúzsku klesla v auguste 2022 na 5,8 % z 37-ročného maxima 6,1 % v predchádzajúcom mesiaci. Predbežný odhad ukázal, že sa ročná miera inflácie v eurozóne v auguste 2022 zrýchlila na 9,1 % z 8,9 % v júli, čo je nad trhovou prognózou na úrovni 9 %. Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Nemecku sa v auguste 2022 zvýšila na jednoročné maximum 5,5 %, čo predstavuje tretí nárast po sebe. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,25 %, CAC 40 -1,37 %, DAX -0,97 %.
Súkromné podniky v Spojených štátoch najali v auguste 2022 132 000 pracovníkov, čo je pokles z 270 000 v predchádzajúcom mesiaci. Chicagský PMI v Spojených štátoch bol v auguste 2022 na úrovni 52,2 bodu a zostal relatívne nezmenený v porovnaní s 23-mesačným minimom 52,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Zásoby ropy v USA klesli v týždni končiacom sa 26. augusta o 3,326 milióna barelov, čo je oveľa viac, ako trhové očakávania, ktoré predikovali pokles o 1,483 milióna barelov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,88 %, S&P 500 -0,78 %, NASDAQ -0,56 %.
Prečítané: 977x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.