Inflácia v eurozóne sa vyšplhala na nové historické maximum. Ekonomika ale stráca dynamiku.
Inflácia v eurozóne sa vyšplhala na nové historické maximum. Ekonomika ale stráca dynamiku.
Absolútna správa:
Spotrebiteľské ceny v októbri medziročne vzrástli o 10,7 %, čím výrazne prekročili mediánový odhad 10,3 % v prieskume agentúry Bloomberg. Produkcia sa v treťom štvrťroku oproti predchádzajúcim trom mesiacom ale spomalila na 0,2 %, čo je viac, ako odhadovali analytici. Vzhľadom na energetickú krízu, ktorá naďalej sužuje podniky a domácnosti, sa všeobecne očakáva, že počas zimy sa rast ekonomiky úplne zastaví. "Riziká recesie sa šíria," povedal guvernér španielskej centrálnej banky Pablo Hernandez De Cos na pondelkovom podujatí v Turecku. V Španielsku a Francúzsku sa už v treťom štvrťroku prejavilo dramatické spomalenie rastu, keďže sa oslabil pokovidový boom v cestovnom ruchu. Predstavitelia ECB ale naďalej tvrdia, že prioritou je boj proti inflácii. Šéf holandskej centrálnej banky Klaas Knot síce uznal, že recesia v eurozóne je čoraz pravdepodobnejšia, ale v nedeľu uviedol, že uprednostňuje zvýšenie sadzieb o 50 alebo 75 bázických bodov na poslednom tohtoročnom zasadaní v decembri.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Wynn Resorts, Limited, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,61 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -50,41 %). Spoločnosť Wynn Resorts, Limited vlastní a prevádzkuje hotely a kasína. Spoločnosť ponúka zariadenia, ako sú izby a apartmány, reštaurácie, golfové ihrisko, kúpele, bary, priestory na stretnutia a kongresy, nočné kluby a zariadenia na rekreáciu a voľný čas. Spoločnosť poskytuje služby zákazníkom v štáte Nevada.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Oficiálny PMI výrobného sektora NBS v Číne v októbri 2022 neočakávane klesol z 50,1 bodu na 49,2 bodu, čím zaostal za trhovými prognózami na úrovni 50,0 bodu. Išlo o najnižšie výsledky od júla, a to v dôsledku prísnych obmedzení COVID vo viacerých veľkých mestách. Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku klesol v októbri na 29,9 bodu z 30,8 bodu pred mesiacom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,92 %, Hang Seng -1,18 %, Nikkei 225 +1,78 %.
Podľa prvých odhadov ekonomika eurozóny v treťom štvrťroku 2022 medziročne vzrástla o 2,1 %, čím sa zmiernil jej nahor revidovaný 4,3 % nárast v druhom štvrťroku. Ročná miera inflácie v eurozóne prekonala úrovne zo septembra a v októbri 2022 poskočila na 10,7 % z 9,9 %. Podľa predbežných odhadov boli údaje vyššie ako trhové prognózy na úrovni 10,2 %. Najväčší vplyv majú naďalej ceny energií. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,13 %, CAC 40 -0,10 %, DAX +0,08 %.
Hrubý domáci produkt Mexika sa v treťom štvrťroku 2022 oproti predchádzajúcemu roku zvýšil o 4,2 %, čo predstavuje zrýchlenie oproti 2,0 % v predchádzajúcom období. Chicagský PMI v Spojených štátoch sa v októbri znížil na 45,20 bodu zo 45,70 bodu v septembri 2022. Ide o najnižšiu hodnotu od júna 2020. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,39 %, S&P 500 -0,74 %, NASDAQ -1,03 %.
Patrik Bartoš, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 725x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.