Nasdaq 100 klesol takmer o 2,35 % po tom, čo prezident Fedu St. Louis James Bullard neustúpil a zostal naďalej jastrabí a povedal, že investori teraz pochopia, že v nasledujúcich mesiacoch nemôžu uniknúť ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb.
Nasdaq 100 klesol takmer o 2,35 % po tom, čo prezident Fedu St. Louis James Bullard neustúpil a zostal naďalej jastrabí a povedal, že investori teraz pochopia, že v nasledujúcich mesiacoch nemôžu uniknúť ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb.
Absolútna správa:
Americké akcie zaznamenali pokles po tom, čo predstavitelia Federálneho rezervného systému informovali, že budú pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, aby bojovali s infláciou, najmä po tom, čo najnovšie údaje ukázali, že ekonomika by mala zvládnuť ďalšie sprísňovanie menovej politiky. Investori zápasia s hrozbami, ktoré predstavujú nezhodné kroky centrálnych bánk, čo sme si mohli všimnúť v posledných dňoch, pričom predstavitelia Fedu sú neoblomní v ďalšom sprísňovaní menovej politiky, Bank of England odhaľuje plán na podporu vládneho dlhu a úrady v Ázii sa snažia podporiť slabnúce meny. Lepšia ako očakávaná jadrové PCE za 2Q a čísla osobnej spotreby vo štvrtok tiež nabádali Fed, aby zostal agresívny. Týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli na najnižšiu úroveň od apríla, čo poukazuje na pretrvávajúci silný trh práce. Obavy z recesie pretrvávajú, pretože medzera v dvoch primárnych ukazovateľoch ekonomickej aktivity USA počas prvej polovice roku 2022 sa zmenšila. Okrem toho Európska komisia oznámila ôsmy balík sankcií, ktorý by zahŕňal cenový strop na vývoz ruskej ropy, keďže Rusko sa zaviazalo pokračovať v anexii častí Ukrajiny, ktoré jeho vojaci v súčasnosti kontrolujú po hlasovaniach odsúdených OSN.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Everest Re Group, Ltd., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 39,85 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 17,32 %). Everest Re Group, Ltd. poskytuje zaistenie majetku a úrazových poisťovateľov v Spojených štátoch a na medzinárodných trhoch. Spoločnosť tiež poskytuje poistenie majetku a úrazov poistencom v Spojených štátoch a Kanade.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínsky prezident Si Ťin-pching a japonský premiér Fumio Kishida vo štvrtok uviedli, že je dôležité zlepšiť bilaterálne vzťahy a uberať sa tak pozitívnym smerom, keďže obaja lídri si pri rastúcom napätí pripomenuli 50 rokov normalizovaných diplomatických vzťahov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,04 %, Hang Seng -0,49 %, Nikkei 225 +0,95 %.
Inflácia spotrebiteľských cien v Nemecku vzrástla v septembri 2022 medziročne na úroveň 10,0 %, čo je rekordne najvyššia inflácia a vysoko nad očakávaniami trhu, ktoré počítali s 9,4 %, ako ukázal predbežný odhad. Spotrebiteľské ceny rastú v dôsledku prehlbujúcej sa energetickej krízy v najväčšej európskej ekonomike, ako aj pokračujúceho prerušenia dodávateľského reťazca. Na mesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v septembri zvýšili o 1,9 %, čo je najväčší nárast od marcového takmer rekordného nárastu o 2,5 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,69 %, CAC 40 -1,53 %, DAX -1,71 %.
Ekonomika USA sa v druhom štvrťroku 2022 medzi kvartálne klesla o 0,6 %, čo zodpovedá druhému odhadu a potvrdzuje, že ekonomika technicky vstúpila do recesie po poklese o 1,6 % v prvom štvrťroku. Hlavnými ťahúňmi v druhom štvrťroku boli súkromné zásoby a fixné investície. Medzitým bola miera rastu HDP na rok 2021 revidovaná vyššie na 5,9 % v porovnaní s pôvodnými 5,7 %. Na rok 2022 však Fed nedávno predpovedal slabú expanziu o 0,2 %, keďže sa očakáva, že výrazné zvýšenie úrokových sadzieb vyvolá veľký pokles ekonomickej aktivity. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,54%, S&P 500 -2,11 %, NASDAQ -2,35 %.
Prečítané: 879x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.