Silný trh práce, inflácia budú tlačiť sadzby nahor. Prísnejšie úverové podmienky zvyšujú riziko prípadnej recesie v USA.
Silný trh práce, inflácia budú tlačiť sadzby nahor. Prísnejšie úverové podmienky zvyšujú riziko prípadnej recesie v USA.
Absolútna správa:
V minulom roku väčšina amerických investorov a centrálnych bankárov podcenila, ako vysoko sa vyšplhá inflácia. Teraz možno podceňujú, ako vysoko budú musieť ísť úrokové sadzby, aby sa znížila. Napriek najagresívnejšej kampani Federálneho rezervného systému na sprísňovanie úverov za posledné štyri desaťročia, začala americká ekonomika a finančné trhy nový rok veľmi pozitívne. Mzdy, maloobchodné tržby sa zvýšili a ceny akcií prudko vzrástli. V kombinácii s mierou inflácie, ktorá sa pohybuje výrazne nad 2-percentným cieľom, je to recept na ďalšie zvyšovanie sadzieb zo strany predsedu centrálnej banky Jeroma Powella a jeho kolegov, aby sa situácia upokojila. Riziko spočíva v tom, že prísnejšie poskytovanie úverov nakoniec doženie ekonomiku a spustí recesiu, keďže spotrebitelia vyčerpajú finančné rezervy, ktoré si vytvorili počas pandémie. Práve tieto dodatočné úspory a dynamický trh práce umožnili domácnostiam prekonať prudký nárast cien a nákladov na pôžičky. Investori už zvyšujú svoje stávky na to, ako veľmi Fed zvýši sadzby v tomto cykle sprísňovania. Podľa obchodovania na amerických peňažných trhoch teraz vidia, že sadzba federálnych fondov sa v júli zvýši na 5,2 %, v porovnaní s vnímanou najvyššou sadzbou 4,9 % len pred dvoma týždňami a súčasným cieľovým rozpätím centrálnej banky 4,5 % až 4,75 %.
Investori zarobili na:
Spoločnosti West Pharmaceutical Services, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 14.51 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +325,46 %). Spoločnosť West Pharmaceutical Services, Inc. využíva služby s pridanou hodnotou v procese uvádzania nových liekových terapií a zdravotníckych produktov na svetové trhy. Technológie spoločnosti zahŕňajú návrh a výrobu obalových komponentov, výskum a vývoj systémov na dodávanie liekov a zmluvné laboratórne služby a ďalšie služby.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Vývoz z Japonska v januári 2023 medziročne vzrástol o 3,5 % na 6 551,2 mld. japonských jenov, trhové očakávania boli na úrovni 0,8 %. Po decembrovom raste o 11,5 % išlo o 23. mesiac rastu dodávok v rade, ale o najpomalšie tempo od poklesu vo februári 2021. Priemerné ceny nových domov v 70 najväčších čínskych mestách klesli v januári 2023 medziročne o 1,5 %, rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o deviaty mesiac poklesu cien nových domov v rade. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,73 %, Hang Seng +0.84 %, Nikkei 225 +0,71%.
Miera nezamestnanosti v Holandsku sa v januári 2023 zvýšila na 3,6 % z 3,5 % v predchádzajúcom mesiaci. Trhové očakávania boli 3.5%. Počet nezamestnaných sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 8 tisíc na 360 tisíc, zatiaľ čo zamestnanosť vzrástla o 2 tisíc na 9,699 milióna. Zároveň sa zvýšil počet osôb žiadajúcich o dávky v nezamestnanosti o 5 tisíc na 154 tisíc. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,40 %, CAC 40 +0.89 %, DAX +0,18 %.
Ceny výrobcov v USA vzrástli v januári 2023 medzimesačne o 0,7 %, čo je najviac za posledných sedem mesiacov. Očakávania trhu boli 0.4%. Ceny tovarov vyskočili o 1,2 %, čo je tiež najväčší nárast od zvýšenia o 2,1 % v júni 2022, a to v dôsledku prudkého nárastu cien benzínu o 6,2 %. Vyššie sa posunuli aj indexy zemného plynu pre domácnosti, nafty, leteckého paliva, nealkoholických nápojov a motorových vozidiel. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,26 %, S&P 500 -1,38 %, NASDAQ -1,78 %.
Prečítané: 961x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.