Podľa guvernéra Bank of England môže nedostatok pracovníkov vo Veľkej Británii spôsobiť prudký rast cenovej hladiny.
Podľa guvernéra Bank of England môže nedostatok pracovníkov vo Veľkej Británii spôsobiť prudký rast cenovej hladiny.
Absolútna správa:
Guvernér Bank of England Andrew Bailey povedal britským zákonodarcom, že je „veľmi znepokojený inflačnou situáciou“ uprostred pribúdajúcich dôkazov, že nedostatok pracovníkov bude viesť k rastu miezd. Bailey v pondelok Výboru pre financie Dolnej snemovne povedal, že trh práce vyzerá „napäto“, ale že pred hlasovaním o zvýšení úrokových sadzieb chce vidieť, čo sa stalo po ukončení vládneho programu „furlough“. Guvernér hovoril jeden deň predtým, ako Národný štatistický úrad zverejní prvé oficiálne údaje od ukončenia programu 30. septembra, čo poskytne informácie k pravdepodobnému postupu BOE. Investori a ekonómovia očakávajú, že tvorcovia politík v decembri zvýšia náklady na pôžičky, aby obmedzili infláciu, ktorá podľa centrálnej banky dosiahne vrchol okolo 5 %, čo je viac ako dvojnásobok jej cieľa. Bailey povedal, že všetky údaje naznačujú, že tlak na mzdy sa zvyšuje. Poukázal na 450 000 pracovníkov, ktorí sa stali neaktívnymi od začiatku pandémie, a odhadované zníženie počtu pracujúcich o „300 000 až 400 000“ v dôsledku emigrácie a iných faktorov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Dollar Tree Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 14,28 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +62,54 %). Dôvodom tohto prudkého rastu bol pravdepodobne rast cieľových cien akcie od niektorých analytikov. Dollar Tree prevádzkuje sieť diskontných obchodov. Spoločnosť predáva sortiment bežného tovaru každodennej potreby.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonská ekonomika poklesla podľa prvého odhadu v Q3 2021 oproti Q2 o 0,8 %. Očakával sa pokles o iba o 0,2 %. Čínska priemyselná produkcia vzrástla v októbri o 3,5 % medziročne, odhad bol na úrovni 3,0 %. Predaj elektrických áut vo svete za tri štvrťroky vzrástol o 123 percent na 6,21 milióna vozidiel. Z toho 2,8 milióna áut pripadá na Čínu, v Európe majú takmer 4 z 10 novo registrovaných áut elektrický alebo hybridný pohon. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,12 %, Hang Seng +0,25 %, Nikkei 225 +0,56 %.
Nemecký energetický gigant RWE chce do roku 2030 investovať 50 miliárd eur do zvýšenia svojich kapacít na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov. Reálne úrokové sadzby zrejme zostanú ešte mnoho rokov záporné, domnieva sa analytik nemeckého finančného ústavu Deutsche Bank Jim Reid. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,36 %, CAC 40 +0,52 %, DAX +0,34 %.
Federálny rezervný systém bude pravdepodobne musieť zvýšiť svoj cieľ pre sadzbu federálnych fondov na 3 % alebo viac, aby sa pokúsil udržať infláciu pod kontrolou, uviedli dvaja bývalí prezidenti Fedu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,03 %, S&P 500 +0,001 %, NASDAQ -0,04 %.
Prečítané: 1352x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.