Spotrebiteľské ceny v septembri medziročne vzrástli o 10 %. Dvojciferná inflácia v eurozóne zvyšuje tlak na ECB.
Spotrebiteľské ceny v septembri medziročne vzrástli o 10 %. Dvojciferná inflácia v eurozóne zvyšuje tlak na ECB.
Absolútna správa:
Spotrebiteľské ceny sa podľa piatkových údajov Eurostatu v septembri zvýšili v eurozóne o 10 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Takýto výsledok určite nepotešil analytikov z centrálnej banky. Odhad trhu bol na úrovni 9,7 %. Inflácia sa opäť zvýšila hlavne na poli energií a potravín. Najnovšie prognózy OECD zvýšili výšku inflácie v eurozóne na budúci rok o 1,6 percentuálneho bodu na 6,2 %, čím citeľne prekročili výhľad samotnej ECB. Aj prezidentka ECB Christine Lagardeová v pondelok zopakovala, že inflácia zatiaľ nepoľavuje a teda bude nutné ďalšie razantné zvyšovanie sadzieb. Celkový výsledok eurozóny zakryl značné rozdiely v rámci celého euroregiónu. V Nemecku, najväčšej európskej ekonomike, sa rast cien zvýšil oveľa viac, než sa očakávalo. Výrazné zrýchlenie zaznamenali aj Taliansko, Holandsko a Belgicko. Naopak, vo Francúzsku sa rast cien nečakane spomalil a v Španielsku oslabil oveľa viac, ako sa očakávalo.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Charles River Laboratories International, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,57 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 82,19 %). Spoločnosť Charles River Laboratories International, Inc. poskytuje výskumné nástroje a podporné služby pre objavovanie a vývoj liekov. Spoločnosť ponúka zvieracie výskumné modely vo výskume a vývoji nových liekov, zariadení a terapií.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index PMI výrobného sektora v Číne sa v septembri 2022 zvýšil na 50,1 bodu zo 49,4 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čím prekonal trhové prognózy na úrovni 49,6 bodu. Išlo o prvé zvýšenie aktivity za posledné tri mesiace. Index spotrebiteľskej aktivity v Japonsku v septembri padol na úroveň 30,8 bodu. V auguste bol index na úrovni 32,5 bodu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,58 %, Hang Seng +0,33 %, Nikkei 225 -1,84 %.
Medziročná inflácia v eurozóne v septembri vzrástla na 10 % z 9,1 % v auguste. Prvýkrát v histórii dosiahla dvojcifernú hodnotu. 10 % znamená že inflácia rastie už piaty mesiac po sebe. Nezamestnanosť v eurozóne ostala na nezmennej úrovni 6,6, % už druhý ,mesiac po sebe. Pred rokom sa nezamestnanosť pohybovalo okolo úrovne 7,5 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,19 %, CAC 40 +1,51 %, DAX +1,16 %.
Osobné výdavky v USA v auguste 2022 medzimesačne vzrástli o 0,4 %, čím prekonali trhové prognózy na úrovni 0,2 %. Ceny benzínu v auguste oproti júlu klesli o 11,8 % na 3,691 USD za galón. Spotreba bola v prvej polovici roka odolná, ale vykazuje známky ochladenia, keďže pokračuje sprísňovanie menovej politiky. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,70%, S&P 500 -1,48 %, NASDAQ -1,51 %.
Prečítané: 1005x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.