Predseda federálneho rezervného systému Jerome Powell uviedol, že americká ekonomika je v „silnej forme“ a centrálna banka môže znížiť infláciu na 2 % pri zachovaní solídneho trhu práce, aj keď sa táto úloha v posledných mesiacoch stala náročnejšou.
Predseda federálneho rezervného systému Jerome Powell uviedol, že americká ekonomika je v „silnej forme“ a centrálna banka môže znížiť infláciu na 2 % pri zachovaní solídneho trhu práce, aj keď sa táto úloha v posledných mesiacoch stala náročnejšou.
Absolútna správa:
Predseda Fedu Jerome Powell uviedol, že americká ekonomika je v „silnej forme“ a centrálna banka môže znížiť infláciu na 2 % pri zachovaní solídneho trhu práce, aj keď sa táto úloha v posledných mesiacoch stala náročnejšou. Zmienil sa tiež, že zabezpečí, aby sa rýchle zvyšovanie cien nezakorenilo v hospodárstve krajiny. Powell a jeho kolegovia sa snažia skrotiť najvyššiu infláciu za posledných 40 rokov a musia sa vyrovnať s kritikou, že ponechali menovú politiku príliš uvoľnenú príliš dlho, keď sa ekonomika zotavovala z Covid 19. V tomto roku zvýšili sadzby už o 1,5 percentuálneho bodu a predstavitelia predpokladajú ďalšie kumulatívne sprísnenie sadzieb v roku 2022 o približne 1,75 bodu. Podľa predsedu Federálneho rezervného systému je teraz ekonomika úplne iná ako pred pandémiou, pričom čelí vysokej inflácii a mnohým ponukovými šokom. Rastúce ceny vytvárajú vrásky na tvárach Američanov a taktiež poškodujú postavenie demokratov prezidenta Joea Bidena u voličov pred novembrovými voľbami do Kongresu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti General Mills, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,35 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +35,93 %). General Mills, Inc. pôsobí ako potravinárska spoločnosť. Spoločnosť vyrába a predáva značkové spotrebiteľské potraviny. General Mills slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku klesol v júni 2022 na 18-mesačné minimum 32,1 bodu z májového trojmesačného maxima 34,1 bodu a to uprostred pretrvávajúcej globálnej neistoty. Maloobchodné tržby v Japonsku v máji 2022 medziročne vzrástli o 3,6 %, čím prekonali trhový konsenzus. Index Business Survey (BSI) o obchodných podmienkach vo výrobnom sektore v Južnej Kórei sa v máji 2022 znížil na 86 bodov z 87 bodov v predchádzajúcom mesiaci. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,54 %, Hang Seng -1,88 %, Nikkei 225 -0,91 %.
Predbežné odhady ukázali, že sa ročná miera inflácie v Nemecku v júni 2022 spomalila viac, než sa očakávalo, na 7,6 % zo 7,9 % v máji. Indikátor ekonomického sentimentu (ESI) v eurozóne klesol v júni 2022 na 104 bodov, čo je najmenej od marca minulého roka, pričom očakávania trhu boli nadstavené na úrovni 103 bodov. Podnikateľská dôvera v Španielsku sa v júni zvýšila na 2,40 bodu z 1,50 bodu v máji 2022. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,99 %, CAC 40 -0,90 %, DAX -1,73 %.
Americká ekonomika sa v prvom štvrťroku 2022 medzikvartálne znížila o 1,6 %, čo je o niečo horšie ako pokles o 1,5 % v druhom odhade. Ide o prvé zníženie od pandémiou vyvolanej recesie v roku 2020, keďže zavážili rekordné obchodné deficity, obmedzenia ponuky, nedostatok pracovníkov a vysoká inflácia. Index cien hrubého domáceho produktu USA, ktorý meria zmeny v cenách vyrobených tovarov a služieb, v prvých troch mesiacoch roku 2022 medzikvartálne vyskočil o 8,3 % na rekordnú úroveň 123,583 bodu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,26 %, S&P 500 -0,07 %, NASDAQ -0,03 %.
Prečítané: 903x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.