Začiatok roka 2022 sprevádzali vysoké ceny energií, ktoré sa podpísali na zvyšujúcej sa inflácii, nie len v Európe ale aj v USA, taktiež na najvyšších hodnotách pohonných hmôt za posledných 8 rokov.
Začiatok roka 2022 sprevádzali vysoké ceny energií, ktoré sa podpísali na zvyšujúcej sa inflácii, nie len v Európe ale aj v USA, taktiež na najvyšších hodnotách pohonných hmôt za posledných 8 rokov.
Absolútna správa:
Najväčší výrobca elektriny vo Francúzsku druhýkrát za mesiac znížil svoj ciel jadrovej produkcie, čo naznačuje že energetická kríza sa ešte ani zďaleka neskončila. Za tento rok by jadrová produkcia vo Francúzsku mohla klesnúť na úroveň z roku 1990. Tento nedostatok prinúti Francúzsko dovážať elektrickú energiu a sprísniť dodávky do susedných krajín, ktoré sa spoliehali na nukleárneho giganta. Francúzske reaktory sú chrbtovou kosťou čoraz integrovanejšieho európskeho systému. Negatívnym aspektom je zvyšujúca sa nespoľahlivosť, kvôli plánovaným aj neplánovaným údržbám reaktorov. Nedávne výpadky taktiež prispeli a umocnili energetickú krízu v Európe, keďže z Ruska prúdi menej zemného plynu a napätie v súvislosti s Ukrajinou je vysoké. Francúzka štátna energetická spoločnosť EDF, uviedla, že jadrový výkon by mal v roku 2022 klesnúť na 295 až 315 TWh. Pričom naposledy klesla atómová produkcia spoločnosti pod 300 TWh pred viac ako tromi desaťročiami.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Amgen Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,82 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +43,36 %). Amgen Inc. je nezávislá biotechnologická lieková spoločnosť, ktorá objavuje, vyvíja, vyrába a predáva lieky na ťažké choroby. Spoločnosť sa zameriava na humánne terapeutiká a sústreďuje sa na inovácie nových liekov založených na bunkovej a molekulárnej biológii.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonsko sa v decembri 2021 nečakane posunulo do deficitu 370,8 miliardy JPY z prebytku 1 116,5 miliardy JPY v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka a nedosiahlo na očakávania trhu, ktoré počítali s prebytkom 73,8 miliardy JPY. Išlo o prvú medzeru na bežnom účte od júna 2014, pričom tovarový účet sa zvrátil na deficit 318,7 miliardy JPY z prebytku 965,0 miliardy JPY, keďže vývoz vzrástol o 18,7 %, zatiaľ čo dovoz vyskočil o 44,8 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,55 %, Hang Seng -1,02 %, Nikkei 225 +0,13 %.
Maloobchodné tržby v Taliansku vzrástli o 0,9 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v decembri predchádzajúceho roka, čím sa odrazili od poklesu o 0,4 % v novembri. Predaj potravín stúpol o 1,7 %, najviac za deväť mesiacov a v porovnaní s poklesom o 0,5 % v predchádzajúcom mesiaci, a predaj nepotravinárskeho tovaru vzrástol o 0,3 %, čím sa zotavil z poklesu o 0,1 %. Na ročnej báze maloobchodné tržby vzrástli o 9,4 %, čím sa zmiernili z nadol revidovaného nárastu o 12,4 % v novembri. Obchodný deficit Francúzska sa v decembri 2021 prehĺbil na 11,32 miliardy EUR z nahor revidovaných 9,76 miliardy EUR v predchádzajúcom mesiaci, čo je najväčší obchodný deficit od začiatku dostupných záznamov v januári 1970. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,21 %, CAC 40 +0,27 %, DAX +0,23 %.
Vývoz zo Spojených štátov amerických vzrástol v decembri 2021 o 1,5 % alebo 3,4 miliardy USD oproti predchádzajúcemu mesiacu na 228,1 miliardy USD v decembri 2021, čo je najviac od roku 1950. Dovoz do Spojených štátov amerických vzrástol o 1,6 % alebo o 4,8 miliardy USD oproti predchádzajúcemu mesiacu na nové rekordné maximum 308,9 miliardy USD. Výnos 10-ročného štátneho dlhopisu Spojených štátov sa v stredu zvýšil nad 1,96 %, čo je najviac od augusta 2019, keďže investori vo štvrtok očakávajú údaje o inflácii v USA. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,06 %, S&P 500+ 0,84 %, NASDAQ +1,28 %.
Prečítané: 1087x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.