Spoločnosť Alibaba Group Holding Ltd. rozdelí svoj biznis v hodnote 220 miliárd dolárov na šesť obchodných jednotiek v rámci rozsiahlej reštrukturalizácie, ktorá umožní jej divíziám pracovať oveľa autonómnejšie.
Spoločnosť Alibaba Group Holding Ltd. rozdelí svoj biznis v hodnote 220 miliárd dolárov na šesť obchodných jednotiek v rámci rozsiahlej reštrukturalizácie, ktorá umožní jej divíziám pracovať oveľa autonómnejšie.
Absolútna správa:
Čínsky líder v oblasti online obchodovania ešte v utorok prekvapil keď oznámil plány na rozdelenie svojho biznisu na šesť jednotiek, ktoré budú samostatne zhodnocovať finančné prostriedky a analyzovať možnosť prvotnej verejnej ponuky. Alibabe sa pri uskutočňovaní najväčšej reorganizácie vo svojej histórii podarilo dosiahnuť dva ciele, ktoré sa mnohým jej konkurentom nepodarilo. Za prvé upokojiť vládu, ktorá nedôveruje veľkým technologickým firmám, a za druhé upokojiť investorov, ktorí sú traumatizovaní dlhoročným regulačným zásahom. Prechod na holdingovú štruktúru je pre veľké čínske technologické firmy zriedkavý a mohol by byť vzorom pre podobné spoločnosti, ako je napríklad prevádzkovateľ WeChatu Tencent. Vláda dlhodobo kritizovala vplyv online platforiem a obávala sa, že koncentrácia moci a údajov medzi niekoľkými technologickými spoločnosťami potláča inovácie a ohrozuje mocenské postavenie strany. Spoločnosti Alibaba a Tencent v priebehu rokov investovali do stoviek začínajúcich podnikov, pričom často pomáhali formovať celé segmenty spotrebiteľského internetu od poskytovania služieb v oblasti prepravy až po doručovanie potravín. Podľa webovej stránky má spoločnosť dosah viac ako 10 miliónov aktívnych kupujúcich vo viac ako 200 krajinách a regiónoch. K 31. marcu 2022, spoločnosť uviedla, že viac ako 40 miliónov kupujúcich z viac ako 190 krajín hľadalo obchodné príležitosti alebo realizovalo obchody na Alibaba.com.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Intel Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,61 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -39,48 %). Spoločnosť Intel Corporation navrhuje, vyrába a predáva počítačové komponenty a príslušné produkty. Medzi hlavné produkty spoločnosti patria mikroprocesory, čipové sady, vstavané procesory a mikrokontroléry, taktiež pamäť flash, grafické, sieťové a komunikačné produkty, softvér na správu systémov, konferenčné a digitálne zobrazovacie produkty.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Mesačný ukazovateľ indexu spotrebiteľských cien (CPI) v Austrálii stúpol medziročne do februára 2023 o 6,8 %, čo je menej ako 7,4-percentný nárast v roku do januára 2023. Trhový konsenzus predpokladal nárast o 7,1 %. Thajská centrálna banka na svojom zasadnutí v marci 2023 zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 1,75 %, čím potvrdila trhové prognózy. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,17 %, Hang Seng +2,06 %, Nikkei 225 + 1,33 %.
Nemecký indikátor spotrebiteľskej klímy GfK sa v apríli 2023 zvýšil už šiesty mesiac po sebe na -29,5, čo je najvyššia hodnota od júla. Hlavným faktorom boli príjmové očakávania, ku ktorým prispel nedávny pokles cien energií, najmä benzínu a vykurovacieho oleja. Aprílové údaje ukázali, že spotrebiteľský sentiment je na ceste k oživeniu, hoci dynamika je citeľne pomalšia ako v predchádzajúcich mesiacoch. Spotrebiteľská dôvera vo Francúzsku v marci 2023 mierne klesla z februárových 82 bodov na 81 bodov, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,51 %, CAC 40 +1,39 %, DAX +1,23 %.
Predaje domov v USA vo februári 2023 medzimesačne vzrástli o 0,8 % a dosiahli najvyššiu úroveň od augusta po 8,1-% náraste v januári, čím prekonali prognózy trhu o 2,3-% poklese. Predaje rástli tretí mesiac po sebe, čo je znakom toho, že pokles v sektore bývania sa blíži ku koncu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,00 %, S&P 500 +1,42 %, NASDAQ +1,79 %.
Prečítané: 782x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.