Americké akcie spomalili svoj rast v dôsledku poklesu technologických akcií
Americké akcie spomalili svoj rast v dôsledku poklesu technologických akcií
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa takmer nezmenil, keďže Apple stratil ďalších 0,8 % pre obavy, že vysoká cena jeho očakávaných headset súprav s virtuálnou realitou zníži predpokladané dodávky. Referenčný akciový index sa nachádza na okraji nového býčieho trhu. Nálada na globálnych trhoch je však opatrná, pričom je otázkou, či sa trhy príliš rýchlo nerozbehli v súvislosti s rozruchom okolo umelej inteligencie. John Roque zo spoločnosti 22V Research povedal, že krátkodobý cenový rast akcií trhu Nasdaq a spoločností z veľkej sedmičky je prehnaný, a dodal, že by ho neprekvapilo, keby nasledovala určitá korekcia. Americké dlhopisy klesli, keď podpredseda Federálneho rezervného systému Richard H. Clarida povedal, že je nepravdepodobné, že by americká centrálna banka začala znižovať sadzby až do roku 2024. Obchodníci čoraz viac vsádzajú na to, že Fed na svojom júnovom zasadnutí udrží sadzby na stabilnej úrovni, pričom si ponechá otvorenú možnosť ich neskoršieho zvýšenia. Svetová banka v utorok vo svojej správe uviedla, že svetová ekonomika sa nachádza v neistej situácii, keďže prudké zvýšenie úrokových sadzieb zasiahlo aktivitu a vyvolalo zraniteľnosť v krajinách s nižšími príjmami. V oblasti komodít ropa odpísala zisky v dôsledku správy o znížení dodávok zo strany Saudskej Arábie, čo spôsobilo pokles akcií energetických spoločností vrátane Chevron. Pšenica medzitým vzrástla po tom, čo Ukrajina uviedla, že ruské sily vyhodili do vzduchu obrovskú priehradu na juhu krajiny.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Výdavky domácností v Japonsku v apríli 2023 medziročne reálne klesli o 4,4 % v porovnaní s predpoveďou trhu, ktorý predpokladal pokles o 2,3 % po 1,9 % poklese v predchádzajúcom mesiaci. V tomto roku išlo zatiaľ o tretí a zároveň najprudší pokles od júna 2021, a to v prostredí intenzívnych cenových tlakov. Výdavky na bývanie, nábytok a vybavenie domácnosti a vzdelávanie klesali dokonca prudším tempom.
EU: Priemyselné objednávky v Nemecku v apríli 2023 neočakávane klesli medzimesačne o 0,4 %, čo zaostalo za trhovými odhadmi, ktoré predpokladali nárast o 3,0 %. Išlo o druhý mesiac poklesu priemyselných objednávok za sebou, kedy v predchádzajúcom mesiaci bol zaznamenaný medzimesačný pokles až 10,9 %. Nové objednávky na výrobu rôznych dopravných prostriedkov, ktoré zahŕňajú napríklad výrobu lodí, vlakov alebo lietadiel sa prepadli dokonca o 34 %. Na druhej strane objednávky motorových vozidiel a ich častí vzrástli o 2,4 % a dopyt po medziproduktoch sa zvýšil o 2,3 %.
US: Index ekonomického optimizmu IBD/TIPP v USA sa v júni 2023 mierne zvýšil na 41,7 bodu z májovej hodnoty 41,6 bodu, ale zostal hlboko pod referenčnou hodnotou 50 bodov, ktorá naznačuje optimizmus a pod očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni na úrovni 45,2 bodu. Šesťmesačný výhľad Američanov klesol o 0,3 % na 34,5 bodu, čo je najnižšia hodnota od novembra. 51 % respondentov si myslí, že ekonomika je v recesii, čo je najmenej od mája 2022, ale len 25 % vidí jej zlepšenie.
Prečítané: 960x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.