Rozhodnutie Číny zastaviť rozhovory o klíme s USA zasadilo ďalšiu ranu rokovaniam o globálnom otepľovaní, ktoré už narušila energetická kríza a ruská invázia na Ukrajinu.
Rozhodnutie Číny zastaviť rozhovory o klíme s USA zasadilo ďalšiu ranu rokovaniam o globálnom otepľovaní, ktoré už narušila energetická kríza a ruská invázia na Ukrajinu.
Absolútna správa:
Tento krok zmrazí spoluprácu medzi dvoma najväčšími producentmi skleníkových plynov len tri mesiace pred kľúčovým summitom Organizácie Spojených národov. „Je to ďalší príklad toho, ako zhoršujúca sa geopolitika poškodí globálne úsilie v boji proti klimatickým zmenám,“ povedal Li Shuo, klimatický analytik z Greenpeace East Asia. "Keď sa najmä veľké krajiny nedokážu navzájom dohodnúť, je to určite zlá správa pre klimatickú agendu." Čínske ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že v reakcii na návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane prerušuje komunikáciu s USA o mnohých témach vrátane kriminality, nelegálneho prisťahovalectva a klímy. Čína si nárokuje suverenitu nad ostrovom. Deklarácia predstavuje pohŕdanie špeciálnemu prezidentskému vyslancovi USA pre klímu Johnovi Kerrymu, ktorý vsadil osobný kapitál a dôveryhodnosť na priamu spoluprácu s Pekingom s cieľom uzavrieť dohody o znížení emisií metánu a urýchlení čistej energie. A ďalej to komplikuje globálne rokovania o klíme, ktoré sú už otrasené, keďže vysoké ceny benzínu a vojnou napäté zásoby energie si vyžadujú ďalší rozvoj fosílnych palív, čo podkopáva roky práce na ceste k ekologickejšej variante. Nemeckí predstavitelia riešia, ako túto zimu odvrátiť nedostatok zemného plynu, keďže sa ona a ďalšie národy snažia odstaviť od ruského dovozu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Constellation Energy Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,14 % (výkonnosť od 19.01.2022: +104,51 %). Constellation Energy Corporation vyrába bezuhlíkovú energiu a udržateľné riešenia. Spoločnosť vyrába a distribuuje riešenia jadrovej, vodnej, veternej a solárnej energie. Constellation Energy slúži domácnostiam, inštitucionálnym zákazníkom, verejnému sektoru, komunitným agregáciám a podnikom v Spojených štátoch.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Reserve Bank of India na svojom augustovom zasadnutí zvýšila svoju kľúčovú repo sadzbu o 50 bps na 5,4 %, čo je tretie zvýšenie sadzieb v rade. Keďže tvorcovia politiky zintenzívnili úsilie o zníženie inflácie, ktorá tento rok zostal nad hornou hranicou cieľa centrálnej banky. Rozhodnutie nasledovalo po zvýšení o 50 bázických bodov v júni, čím sa sadzba dostala na úroveň, ktorá nebola zaznamenaná od septembra 2019. Centrálna banka zachovala svoju prognózu inflácie na rok 2023 na úrovni 6,7 % a ekonomický rast na úrovni 7,2 %. Ročná inflácia sa v júni 2022 mierne znížila na 7,01 %. Šiesty mesiac po sebe však zostala nad cieľovým rozpätím 2 – 6 % RBI. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,35 %, Hang Seng +0,14 %, Nikkei 225 +0,87 %.
Priemyselná produkcia v Nemecku v júni 2022 nečakane vzrástla o 0,4 % medzimesačne, čím prekonala prognózy trhu, ktoré počítali s poklesom o 0,3 %. Oživenie nastalo uprostred uvoľnenia obmedzení COVID-19 v Číne a napriek pretrvávajúcim problémom s dodávateľským reťazcom v dôsledku dlhotrvajúcej vojny na Ukrajine, pričom výroba investičného tovaru vzrástla o 1,0 %, zatiaľ čo stavebná činnosť klesla o 0,8 %. Medzitým vzrástla produkcia spotrebiteľov a medziproduktov, ako aj energie. Priemyselná produkcia medziročne klesla o 0,5 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,78 %, CAC 40 -0,63 %, DAX -0,65 %.
Ekonomika USA vytvorila v júli 2022 528 tisíc pracovných miest, čo je oveľa lepšie ako trhové prognózy 250 tisíc. Celková zamestnanosť v nepoľnohospodárskom sektore vzrástla o 22,0 milióna od prepadu v apríli 2020 a vrátila sa na úroveň pred pandémiou. Zamestnanosť v súkromnom sektore je o 629 tisíc vyššia ako vo februári 2020, hoci niekoľko sektorov sa ešte musí zotaviť. Na druhej strane, vládna zamestnanosť je stále o 597 000 nižšia ako jej predpandemická úroveň. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,23 %, S&P 500 -0,17 %, NASDAQ -0,50 %.
Prečítané: 1026x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.