Napriek vysokej inflácií spotrebitelia plánujú zvyšovať výdavky.
Napriek vysokej inflácií spotrebitelia plánujú zvyšovať výdavky.
Absolútna správa:
Spotrebiteľská dôvera v USA v októbri zaznamenala neočakávaný nárast, keďže obavy z vysokej inflácie boli kompenzované zlepšenými prognózami na trhu práce. Pozitívny vývoj nám indikuje, že hospodársky rast sa po turbulentnom období v treťom štvrťroku zrýchľuje. Prieskum konferenčnej rady dnes ukázal, že spotrebitelia túžia po kúpe domu a drahších tovarov, ako sú motorové vozidlá a domáce spotrebiče v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov. Podiel Američanov, ktorí plánujú ísť na dovolenku, je najväčší od februára 2020. Index spotrebiteľskej dôvery zaznamenal tento mesiac nárast na 113,8 bodu zo septembrových 109,8 bodu, čím ukončil tri mesiace dlhú šnúru poklesov. Napriek vnímaniu vysokej inflácie spotrebitelia plánujú zvýšiť výdavky. Zámer na nákup motorového vozidla zažil odraz od deväťmesačného minima. Viac spotrebiteľov plánuje nakúpiť domáce spotrebiče, ako sú práčky, televízory a chladničky v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov, čo naznačuje, že spotrebiteľské výdavky by po očividnom prudkom spomalení v minulom štvrťroku opäť narástli. Spotrebiteľské výdavky v tomto štvrťroku pravdepodobne podporí aj zvýšený dopyt po cestovaní. Percento spotrebiteľov, ktorí uviedli, že si plánujú vziať dovolenku v najbližších šiestich mesiacoch, sa zvýšilo na 47,6 %. To predstavuje najvyššie číslo od začiatku pandémie. Dobré správy sa objavili aj na trhu s bývaním. Prieskum Conference Board ukázal, že spotrebitelia budú v nasledujúcich šiestich mesiacoch viac naklonení kúpe domu. Trh s bývaním by sa mohol odraziť v dôsledku zmiernenia cien nehnuteľností.
Investori zarobili na:
Spoločnosti United Parcel Service, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,94 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 100,76 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti boli solídne kvartálne výsledky. UPS doručuje balíky a dokumenty po celých Spojených štátoch a zároveň aj v iných krajinách. Spoločnosť tiež poskytuje služby globálneho dodávateľského reťazca a prepravu nákladnými automobilmi.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
India plánuje osloviť spoločnosti ako je Tesla Inc, Samsung a LG Energy, aby investovali do miestnej výroby batérií, keďže sa snaží vytvoriť domáci dodávateľský reťazec pre čistú dopravu. India bude od budúceho mesiaca hostiť päť roadshow v krajinách vrátane Spojených štátov, Nemecka, Francúzska, Južnej Kórey a Japonska, aby presvedčili výrobcov batérií, aby založili miestnu výrobu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,33 %, Hang Seng -0,36 %, Nikkei 225 +1,77 %.
Politici ECB diskutovali o väčšom znížení nákupov aktív a niektorí dokonca tvrdili, že trhy už očakávali ukončenie stimulov do marca 2022, ako ukázala zápisnica zo septembrového zasadnutia ECB. Napriek tomu ECB dospela k záveru, že by bolo vhodné mierne nižšie tempo čistých nákupov aktív v rámci PEPP počas zvyšku roka. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,85 %, CAC 40 +0,80 %, DAX +1,01 %.
Predaj nových domov v USA vzrástol v septembri 2021 o 14 % na sezónne upravenú ročnú mieru 800 tisíc. Ide o najvyššiu hodnotu za posledných 6 mesiacov, ktorú podporil silný dopyt a nedostatok domov na predaj. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,04 %, S&P 500 +0,16 %, NASDAQ +0,06 %.
Prečítané: 1178x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.