Index predbežného sentimentu University of Michigan klesol o 11 bodov na 70,2 bodu, čo je najnižšia hodnota od decembra 2011.
Index predbežného sentimentu University of Michigan klesol o 11 bodov na 70,2 bodu, čo je najnižšia hodnota od decembra 2011.
Absolútna správa:
Americký spotrebiteľský sentiment klesol na najnižšiu úroveň za takmer desať rokov. Dôvodom je zvyšujúci sa záujem Američanov o perspektívy ekonomiky, infláciu a nedávny nárast prípadov koronavírusu. V piatok zverejnené údaje ukázali, že index predbežného sentimentu University of Michigan klesol o 11 bodov na 70,2 bodu, čo je najnižšie od decembra 2011. Zhoršenie sentimentu poukazuje na to, ako na Američanov vplývajú rastúce ceny a obavy z potenciálneho vplyvu variantu delta na ekonomiku. Iba 36 % respondentov očakáva pokles miery nezamestnanosti, čo je pokles oproti 52 % z predchádzajúceho mesiaca a to aj napriek rekordnému počtu voľných pracovných miest. Spotrebitelia očakávajú, že bude inflácia v nasledujúcich piatich až desiatich rokoch rásť cez 3 %, čo je nárast z očakávaných 2,8 % v minulom mesiaci a zodpovedá najvyššej úrovni od roku 2013. Rastúce ceny majú jasný vplyv na rozpočty Američanov, najmä medzi tými s nižšími alebo fixnými príjmami.
Investori zarobili na:
Spoločnosti eBay Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,45 % (výkonnosť za posledné 5 rokov: 126,76 %). eBay Inc. je globálna obchodná spoločnosť. Platformy spoločnosti sú navrhnuté tak, aby umožnili predajcom na celom svete organizovať a ponúkať svoj inventár na predaj a kupujúci ho nájsť a kúpiť. Položky eBay môžu byť nové alebo použité, obyčajné alebo luxusné, bežné alebo vzácne, trendové alebo jedinečné.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ekonomika Hongkongu sa za posledný kvartál končiaci v júni 2021 prepadla o 0,9 %. Išlo o prvý pokles HDP od druhého štvrťroka minulého roka. V dôsledku vysokého bázického efektu a v dôsledku mimoriadne silnej obchodnej výkonnosti v prvých troch mesiacoch roku 2021. Rast poskytnutých bankových úverov v Indii dosial v auguste 6,1 %, čo je nižšia hodnota ako v predchádzajúcom mesiaci, kedy bol rast na úrovni 6,5 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,55 %, Hang Seng -0,48 %, Nikkei 225 -0,14 %.
Export eurozóny v júni bez očistenia medziročne vzrástol o 23,8 %, import vzrástol o 28,2 %. Obchodná bilancia po očistení v júni skončila v prebytku 12,4 miliardy EUR. Nemecký výrobca športového oblečenia a obuvi Adidas sa dohodol, že predá svoju americkú značku Reebok americkej spoločnosti Authentic Brands Group. Tá za značku zaplatí až 2,1 miliardy EUR. Európske akcie v piatok zvýšili nové maximá a už štvrtý týždeň v rade dosiahli zisky poháňané optimizmom počas silnej výsledkovej sezóny a stabilného zotavovania sa z ekonomického poklesu spôsobeného pandémiou. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,08 %, CAC 40 +0,20 %, DAX +0,25 %.
Cenový index dovozu do USA vzrástol v júli o 0,3 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, čo bolo za očakávaniami trhu, ktoré boli nadstavené na úrovni 0,6 %. Americká internetová spoločnosť Facebook sa rozhodla odložiť návrat zamestnancov do kancelárií na január budúceho roka. Dôvodom sú obavy zo šírenia koronavírusovej mutácie delta. Výnosy na amerických 10 ročných dlhopisoch klesli o viac ako 4 % na úroveň 1,30 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,04 %, S&P 500 +0,16 %, NASDAQ +0,04 %.
Prečítané: 1082x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.