Hlavným dôvodom rastu štátnych dlhopisov sú riziká vyplývajúce z Delta variantu COVID-19
Hlavným dôvodom rastu štátnych dlhopisov sú riziká vyplývajúce z Delta variantu COVID-19
Absolútna správa:
Štátne dlhopisy zažili najväčší mesačný nárast v júli od marca 2020, hlavným dôvodom tohto rastu sú riziká vyplývajúce z Delta variantu COVID-19. Ďalším dôvodom je ubezpečenie centrálnej banky o tom, že ukončenie menovej podpory je ešte stále ďaleko. Predseda amerického Federálneho rezervného systému Jerome Powell sa 14. júla vyjadril, že americký pracovný trh je stále ďaleko od pokroku, ktorý chce Fed dosiahnuť, než zníži nákup dlhopisov. Zasadnutie Európskej centrálnej banky 22. júla signalizovalo jej odhodlanie dosiahnuť nový cieľ inflácie vo výške 2%, zatiaľ čo Čína tento mesiac znížila požiadavky na rezervy bánk v znamení, že dynamika ekonomiky stagnuje. Keď sa ceny dlhopisov zvyšovali, výnosy nemeckých a austrálskych 10-ročných vládnych dlhopisov zaznamenali najväčšie mesačné poklesy od januára 2020, pričom v piatok klesli o viac ako 20 bázických bodov. Britské 10-ročné dlhopisy klesli takmer o 15 bázických bodov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Dexcom, Inc.., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,04 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +425,28 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti boli dobré hospodárske výsledky, ktoré prekonali očakávania analytikov. Spoločnosť Dexcom, Inc. pôsobí ako spoločnosť zaoberajúca sa zdravotníckymi pomôckami zameraná na návrh a vývoj kontinuálnych systémov monitorovania glukózy pre ľudí s cukrovkou. Spoločnosť vyvinula malé implantovateľné zariadenie, ktoré kontinuálne meria hladiny glukózy v podkožnom tkanive tesne pod kožou a malý externý prijímač, do ktorého senzor v stanovených intervaloch prenáša hladiny glukózy.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Miera nezamestnanosti v Japonsku v júni 2021 nečakane dosiahla 2,9 %, v porovnaní s trhovým konsenzom a májovým päťmesačným maximom, ktoré bolo na úrovni 3,0%. Počet nezamestnaných sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 20 tisíc na 2,02 milióna, pričom zamestnanosť vzrástla o 210 tisíc na 66,66 milióna. Maloobchodné tržby v Japonsku v júni 2021 medziročne vzrástli o 0,1 percenta, čo je pod očakávaniami trhu, ktorý očakával s medziročným nárastom o 0,2%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,81 %, Hang Seng -1,35 %, Nikkei 225 -1,80 %.
Základné spotrebiteľské ceny v eurozóne v júli 2021 medziročne vzrástli o 0,70%. Jadrová inflácia spomalila z júnových 0,9% a je nižšia ako trhové prognózy, ktoré boli na úrovni 0,8%. HDP nemeckej ekonomiky zaznamenalo v 2Q medzi kvartálny rast o 1,5 %, čím zaostalo za odhadom trhu, ktorý bol nadstavený na hodnote 2,0 %. Miera nezamestnanosti v eurozóne vzrástla za mesiac jún medziročne o 7,7 %, čo je lepší výsledok ako očakával trh. Očakávania trhu boli na úrovni 7,9 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,67 %, CAC 40 -0,32 %, DAX -0,61 %.
V júni 2021 osobná spotreba v USA medzimesačne vzrástla o 1%, pričom sa odrazila od poklesu, ktorý bol zaznamenaný v máji a prekonala prognózy trhu s nárastom o 0,7%, pretože spotrebitelia presunuli výdavky do odvetví služieb, ako sú reštaurácie a cestovanie. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,42 %, S&P 500 -0,48 %, NASDAQ -0,71 %.
Prečítané: 1345x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.