Americké trhy sú dnes v dôsledku sviatku práce zatvorené
Americké trhy sú dnes v dôsledku sviatku práce zatvorené
Absolútna správa:
Európske akcie vzrástli, keďže sa začína ukazovať, že čínske stimulačné opatrenia prenikajú do ekonomiky a globálne úrokové sadzby sa blížia k vrcholu. Index Stoxx 600 vzrástol o 0,4 % a dorovnal tak niektoré predchádzajúce zisky. Medzi vedúce sektory patrili ťažobný priemysel, keďže rastúce ceny kovov podporili akcie vrátane spoločností Rio Tinto, Glencore a Anglo American. Akcie energetických spoločností boli stabilné, keďže ceny ropy sa znížili po tom, čo dosiahli najvyššie úrovne od novembra, ktoré boli výsledkom očakávania zníženia dodávok zo strany skupiny producentov OPEC+. Spomedzi jednotlivých subjektov sa najviac darilo dánskemu výrobcovi liekov Novo Nordisk A/S, ktorého akcie vzrástli na nové historické maximum, vďaka čomu sa spoločnosť stala najhodnotnejšou európskou firmou. Akcie Mercedes Benz Group vzrástli o 1 %, keď spoločnosť predstavila nový elektromobil s dlhším dojazdom. Americké trhy sú dnes zatvorené po tom, čo index S&P 500 zaznamenal najlepší týždenný výsledok od júna. Výnosy dlhopisov v eurozóne vzrástli.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Mesačný ukazovateľ inflácie melbournského inštitútu ukázal, že ceny sa v auguste 2023 prudko znížili na 0,2 % z júlového nárastu o 0,8 %. Avšak išlo o dvanásty mesiac rastu v rade. Mesačné údaje medzitým ukázali, že spotrebiteľské ceny v júli vzrástli o 4,9 %, čo je najmenej za posledných 17 mesiacov, po júnovom náraste o 5,4 %.
EU: Ročná miera inflácie v Turecku sa v auguste 2023 druhý mesiac po sebe zrýchlila na 58,9 % z júlových 47,8 % a prekonala trhové prognózy na úrovni 55,9 %. Išlo o najvyššiu hodnotu od decembra minulého roka, čo sa pripisuje najmä zvýšeniu daňových sadzieb, rastu cien potravín a znehodnoteniu líry. Inflácia potravín dosiahla 8-mesačné maximum 72,9 % (oproti 60,7 %). Okrem toho jadrová sadzba v auguste vzrástla na deväťmesačné maximum 64,9 % z 56,1 % v predchádzajúcom mesiaci. Na mesačnej báze sa spotrebiteľské ceny prudko zvýšili o 9,1 % po júlovom náraste o 9,5 %. Turecká centrálna banka tiež revidovala svoje prognózy inflácie na 58 % v tomto roku, 33 % v roku 2024 a do roku 2025 očakávala jej postupné znižovanie na 15 %. Prebytok obchodnej bilancie Nemecka sa v júli 2023 znížil na 15,9 mld. eur z júnových 18,7 mld. eur, čo bol najväčší prírastok od januára 2021. Najnovšie údaje boli nižšie ako trhové prognózy vo výške 18 miliárd eur, pričom vývoz klesol o 0,9 % na 130,4 miliardy eur, zatiaľ čo dovoz vzrástol o 1,4 % na 114,5 miliardy eur. Predaj do krajín mimo EÚ sa znížil o 2,5 %.
USA: V Spojených štátoch a Kanade je štátny sviatok (sviatok práce).
Prečítané: 871x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.