Americké technologické akcie sa dnes obchodovali do strany, keďže investori sa pripravovali na údaje o inflácii, ktoré by mohli naznačiť, či Federálny rezervný systém opäť zvýši úrokové sadzby.
Americké technologické akcie sa dnes obchodovali do strany, keďže investori sa pripravovali na údaje o inflácii, ktoré by mohli naznačiť, či Federálny rezervný systém opäť zvýši úrokové sadzby.
Absolútna správa:
Technologický Nasdaq 100 sa pohyboval medzi ziskami a stratami a ku koncu obchodovania klesol a uzavrel už piatu seansu v strate z posledných šiestich, keďže obchodníci zvažovali pravdepodobnosť ďalšieho zvýšenia sadzieb v máji. Index S&P 500 sa zvýšil, aj keď na benchmark pôsobili akcie technologických spoločností. Výnosy dlhopisov sa zvýšili, pričom dvojročné štátne dlhopisy citlivé na menovú politiku vzrástli nad 4 %. Objavujú sa trhliny v raste akcií na rok 2023, keďže hedžové fondy a ďalší špekulanti zhromažďujú najhlbšiu krátku pozíciu od novembra 2011, keď bol znížený úverový rating USA. Údaje Bank of America Corp. ukázali, že investori za posledné dva týždne predávali americké akcie vo všetkých oblastiach, keďže sa pripravujú na stredajšie zverejnenie inflácie. Banky v piatok odštartujú podľa prognóz najhoršiu výsledkovú sezónu od hĺbky pandemickej krízy. Akcie Tilray Brands Inc. klesli po tom, čo zisky producenta kanabisu za tretí štvrťrok zaostali za odhadmi. Výrobca vakcíny proti Covid-19 Moderna skĺzol po neúspechu pri experimentálnom očkovaní proti chrípke.
Investori zarobili na:
Spoločnosti CarMax, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,67 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 20,17 %). Spoločnosť CarMax, Inc. sa zaoberá maloobchodným predajom automobilov. Spoločnosť ponúka ojazdené osobné automobily, dodávky, elektrické vozidlá a ľahké nákladné vozidlá, ako aj prenájom, údržbu, pozáručné opravy, mechanické a lakovnícke práce, poistenie diagnostiky, oceňovanie a bezpečnostné služby.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Číne sa v marci 2023 nečakane dostala na 0,7 %, v porovnaní s februárovým tlačeným a trhovým konsenzom 1,0 %. Bolo to najnižšie číslo od septembra 2021, keďže náklady na potraviny aj nepotravinárske výrobky sa ďalej znížili v dôsledku nerovnomerného hospodárskeho oživenia po odstránení Covid opatrení. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,11 %, Hang Seng +0,76 %, Nikkei 225 +1,05 %.
Maloobchod v eurozóne klesol o 3,0 % oproti predchádzajúcemu roku vo februári 2023, po revidovanom 1,8 % poklese v predchádzajúcom mesiaci a v porovnaní s trhovými očakávaniami poklesu o 3,5 %. Bol to piaty po sebe idúci mesiac poklesu tržieb v rámci bloku, keďže dopyt spotrebiteľov zasiahla tvrdohlavo vysoká inflácia spojená s rastúcimi nákladmi na pôžičky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,55 %, CAC 40 +0,89 %, DAX +0,37 %.
Index NFIB Small Business Optimism v Spojených štátoch klesol v marci 2023 na trojmesačné minimum 90,1 bodov z 90,9 bodov vo februári. Je to 15. mesiac po sebe, kedy je index pod svojim 49 ročným priemerom 98 bodov, keďže majitelia malých podnikov sú cynickí, pokiaľ ide o budúce ekonomické podmienky. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,29 %, S&P 500 +0,00 %, NASDAQ -0,43 %.
Dominik Červenka, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 955x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.