Technologické akcie v USA dnes klesali po neuspokojivých hospodárskych výsledkoch spoločnosti Snap Inc, ktoré stiahli dole akcie ďalších sociálnych sietí a technologických gigantov.
Technologické akcie v USA dnes klesali po neuspokojivých hospodárskych výsledkoch spoločnosti Snap Inc, ktoré stiahli dole akcie ďalších sociálnych sietí a technologických gigantov.
Absolútna správa:
Počas dnešného obchodovania strácali akcie sociálnych sieti kvôli výsledkom, ktoré zverejnila spoločnosť Snap Inc. V nadväznosti na výpredaj v tomto sektore strácali akcie sociálnych sieti viac ako 100 miliárd USD ich trhovej hodnoty, čo ešte viac zhoršilo situáciu v sektore, ktorý sa už aj tak potáca v dôsledku zastavenia rastu počtu používateľov a obáv zo zvyšovania sadzieb. Akcie spoločnosti Snap, ktorá je závislá od reklamy, sa prepadli až o viac ako 40 %, čo bol ich najväčší denný pokles v histórii, a obchodovali sa pod cenou 17 USD, ktorú dosiahli pri prvotnej verejnej ponuke v roku 2017. Zlé výsledky tejto spoločnosti podnietili rozsiahle výpredaje v celom reklamnom a reklamno-technologickom sektore. Padali aj akcie ako Meta Platforms Inc., ktorá je vlastníkom Facebooku, Alphabet Inc., ktorá je vlastníkom Googlu a taktiež akcie ďalších spoločností ako je Twitter Inc., Pinterest Inc, fuboTV. Analytici z Wall Street sa domnievajú, že za zlé výsledky reklamy môžu makro ekonomické faktory a odvetvové faktory, nie špecifické faktory okolo spoločnosti Snap. Také a podobné vyjadrenia desia investorov, ktorí presúvajú svoju pozornosť z obáv o infláciu na obavy o rast. Na druhej strane akcie defenzívnejších spoločností v sektoroch ako sú verejné služby a spotrebný tovar rástli a pomohli znížiť straty na indexoch. Index Dow Jones počas obchodného dňa v porovnaní s ostatnými indexmi klesal najmenej. Štátne dlhopisy počas dnešného obchodného rástli, keďže investori znížili svoje stávky na zvyšovanie úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Dvojročný výnos klesal o viac ako 15 bázických bodov a dostal sa pod psychologickú úroveň 2,50 %.
Investori zarobili na:
Spoločnosti AutoZone, Inc, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,82 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +223,22 %). AutoZone, Inc. je špecializovaný predajca náhradných dielov a príslušenstva pre automobily. Spoločnosť ponúka rozsiahly produktový rad pre osobné automobily, športové úžitkové vozidlá, dodávky a ľahké nákladné vozidlá, vrátane nových a repasovaných automobilových pevných dielov, predmetov údržby, príslušenstva a neautomobilových produktov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Japonské PMI vo výrobnom sektore v máji 2022 kleslo na trojmesačné minimum 53,2 bodu z konečných 53,5 bodu pred mesiacom. Indonézska centrálna banka ponechala svoju kľúčovú 7-dňovú reverznú sadzbu stabilnú na rekordnom minime 3,5 %, ako sa všeobecne očakávalo. Hodnota úverov v Indonézii vzrástla v apríli 2022 o 9,10 % oproti rovnakému mesiacu v predchádzajúcom roku, čo je najsilnejší rast od júla 2019. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -2,34 %, Hang Seng -1,75 %, Nikkei 225 -0,94 %.
Index S&P Global Eurozone Manufacturing PMI klesol v máji 2022 na 54,4 bodu z 55,5 bodu v apríli, čo je najmenšia expanzia od novembra 2020. Prognózy trhu boli na úrovni 54,9 bodu. Indikátor spotrebiteľskej dôvery v ČR v máji 2022 klesol o 5,5 bodu na 75,8 bodu. Bol to najnižší údaj od mája 2012. Ročná miera rastu širokého menového agregátu M3 v Poľsku vzrástla o 8,2 %, čo je menej, ako očakávali analytici so ziskom 8,6 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,64 %, CAC 40 -1,66 %, DAX -1,80 %.
Predaj nových domov v Spojených štátoch sa v apríli 2022 prepadol o 16,6 % na 591 000, čo je najmenej od apríla 2020 a výrazne pod prognózami na úrovni 750 000. Medián predajnej ceny nových domov, ktoré sa predali minulý mesiac predstavoval 450 600 USD, čo je oveľa viac ako 376 600 USD rok predtým. S&P Global Flash US Manufacturing PMI kleslo v máji 2022 na 57,5 z 59,2. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,16 %, S&P 500 -0,79 %, NASDAQ -2,35 %.
Prečítané: 1325x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.