Napriek negatívnym správam v predchádzajúcich mesiacoch sa ukazuje fundamentálna sila akcií, ktoré napriek oficiálne potvrdenej technickej recesií v USA vďaka pozitívnym hospodárskym výsledkom pokračujú v raste.
Napriek negatívnym správam v predchádzajúcich mesiacoch sa ukazuje fundamentálna sila akcií, ktoré napriek oficiálne potvrdenej technickej recesií v USA vďaka pozitívnym hospodárskym výsledkom pokračujú v raste.
Absolútna správa:
Americké akcie rástli, keďže zisky spoločností pokračovali v raste a ekonomické údaje boli lepšie, ako sa očakávalo. V Európe aj USA vyšli pozitívne údaje indexu PMI. Boli zaznamenané najvyššie hodnoty za posledné tri mesiace, ktoré zmiernili obavy zo širšieho hospodárskeho spomalenia. Rovnako pozitívne boli aj vykázané tržby spoločností. Zisky firiem udávajú smer pre akcie: solídne správy od Moderna a PayPal zdvihli Nasdaq 100 až o 2,8 % a posunuli ho na úroveň naposledy zaznamenanú v máji. Index S&P 500 tiež vzrástol o vyše 1,7 %. Štátne pokladničné poukážky zmiernili predchádzajúce poklesy, keď obchodníci ocenili možnosť ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému.10-ročný výnos štátnej pokladnice sa posunul smerom k 2,8 %, keďže swapové trhy ukázali 50-percentnú pravdepodobnosť zvýšenia úrokovej sadzby o tri štvrtiny percentuálneho bodu v septembri. Bitcoin posilnil o vyše 2,5 %, jeho príklad nasledovali aj ostatné kryptomeny. Ceny ropy Brent sa počas väčšiny dňa držali stabilne pod 100 USD za barel. Dolár posilnil voči euru o takmer 1 %, neskôr však časť ziskov zmazal.
Investori zarobili na:
Spoločnosti ,ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 15,97 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 662,45 %). Moderna, Inc. pôsobí ako biotechnologická spoločnosť, ktorá sa špecializuje na klinickom štádium. Spoločnosť sa zameriava na objavovanie a vývoj mediátorových RNA liečiv a vakcín. Moderna vyvíja mRNA lieky na infekčné, imuno-onkologické a kardiovaskulárne ochorenia.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
PMI index služieb Jibun Bank Japan bol v júli na úrovni 50,3, s očakávaniami na hodnote 51,2 a po rekordných 54,0 v júni. Po štyroch mesiacoch expanzie v oblasti odráža revízia smerom nadol rastúce obavy o koronavírus, ktorý sa začína šíriť v niektorých častiach krajiny. Index PMI Caixin China General pre služny vzrástol na 55,5 v júli, čím mierne prekonal očakávania analytikov, z 54,5 v júni, čo poukazuje na druhý mesiac rastu po sebe. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,97 %, Hang Seng +0,40 %, Nikkei 225 +0,53 %.
Nemecko zaznamenalo v júni obchodný prebytok 7,7 miliardy EUR, napriek tomu, že dovoz vyskočil o 24,9 % na 128,3 miliardy EUR a vývoz rástol pomalšie o 14,6 % na 136 miliárd EUR. Zároveň ale prekonal očakávania trhu, ktoré boli vo výške -13,7 miliardy eur. Index PMI S&P Global/CIPS UK pre služby bol v júli revidovaný nižšie na 52,6 z predbežného odhadu 53,3, čo poukazuje na najslabšiu expanziu v oblasti služieb za posledných 17 mesiacov, keďže inflačné tlaky a rast životných nákladov viedli k zvýšenej neistote. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,30 %, CAC 40 +0,97 %, DAX +1,03 %.
Index PMI ISM pre služby neočakávane vzrástol na 56,7 v júli, čo je najviac za 3 mesiace, z 55,3 v júni a prekonalo trhové prognózy 53,5. Rýchlejší nárast bol zaznamenaný pri výrobe (59,9 oproti 56,1) a novým objednávkam (59,9 oproti 55,6), pričom zamestnanosť klesla menej (49,1 oproti 47,4). Naopak, zásoby klesali rýchlejším tempom (45 vs 47,5). Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,29 %, S&P 500 +1,56 %, NASDAQ +2,59 %.
Prečítané: 1144x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.