Počet pracovných miest v USA rastie, zatiaľ čo nezamestnanosť klesá, čo podporuje rétoriku Fed-u na nadchádzajúcom stretnutí zvýšiť úrokové sadzby o 75 bázických bodov.
Počet pracovných miest v USA rastie, zatiaľ čo nezamestnanosť klesá, čo podporuje rétoriku Fed-u na nadchádzajúcom stretnutí zvýšiť úrokové sadzby o 75 bázických bodov.
Absolútna správa:
Akcie klesali a výnosy dlhopisov rástli po tom, čo sa zverejnili údaje o stále napätom trhu práce v USA, ktoré nepotvrdili očakávania, že Federálny rezervný systém čoskoro zmierni tempo zvyšovania úrokových sadzieb, aby zabránil výraznejšiemu spomaleniu hospodárskeho rastu. Takmer 95 % spoločností v indexe S&P 500 kleslo, pričom vyhlásenie údajov o nezamestnanosti spôsobil výpredaj technologických akcií. Výnosy 10 ročných štátnych dlhopisov stúpli a pripočítali si už desiaty týždeň neustáleho rastu v rade a zároveň najdlhšej rastovej sérii od roku 1984. Swapový kontrakt na novembrové zasadnutie Fedu stanovil cenu sprísnenia o 75 bázických bodov. Zvýšili sa aj trhom implikované očakávania, kde bude vrcholiť základná úroková sadzba. Williams z Fedu vidí, že sadzby časom zamieria k úrovni okolo 4,5 %. Septembrová správa o zamestnanosti je najnovšou ukážkou znepokojujúcej sily amerického trhu práce v čase, keď Fed chce vidieť pravý opak. Viacerí predstavitelia Fedu v samostatných vystúpeniach tento týždeň povedali, že plánujú pokračovať v agresívnej politike zvyšovania úrokových sadzieb a od zvyšovania sadzieb ich neodradí ani volatilita na finančných trhoch.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Dexcom, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,28 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +754,59 %). Spoločnosť Dexcom, Inc. pôsobí ako spoločnosť vyrábajúca zdravotnícke pomôcky. Navrhuje a vyvíja systémy na kontinuálne monitorovanie glukózy pre ľudí s cukrovkou. Spoločnosť vyvíja malé implantovateľné zariadenie, ktoré nepretržite meria hladinu glukózy v podkožnom tkanive tesne pod kožou, a malý externý prijímač, do ktorého snímač v určených intervaloch prenáša hladinu glukózy.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Výdavky domácností v Japonsku vzrástli o 5,1 % oproti predchádzajúcemu roku v auguste 2022, čím sa zrýchlili z 3,4 % nárastu pred mesiacom a v porovnaní s predpoveďami trhu, ktoré predstavovali 6,7 %. Bol to tretí mesiac po sebe nárastu osobnej spotreby a najväčšie tempo nárastu od januára, uprostred zrušenia obmedzení COVID-19. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,58 %, Hang Seng -1,51 %, Nikkei 225 -0,71 %.
Maloobchodné tržby v Nemecku sa v auguste 2022 medzimesačne znížili o 1,3 %, po nadol revidovanom raste o 0,7 % v júli a v porovnaní s trhovými prognózami poklesu o 1,1 %. Údaje o maloobchodnom predaji naďalej poukazujú na stlačenie spotrebiteľských výdavkov, keďže zvyšovanie cien má vplyv na cenovú dostupnosť. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,69 %, CAC 40 -1,17 %, DAX -1,59 %.
Americká ekonomika vytvorila v septembri 263 000 pracovných miest, čo je najmenej od apríla 2021, ale nad trhovými prognózami 250 000. Miera nezamestnanosti v USA klesla v septembri 2022 na 3,5 %, čím sa vyrovnala júlovému 29 mesačnému minimu a dostala sa pod očakávania trhu 3,7 %, čo je ďalším znakom, že celkové podmienky na trhu práce zostávajú napäté. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -2,10 %, S&P 500 -2,80 %, NASDAQ -3,80 %.
Prečítané: 1192x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.