Technologické akcie znížili v piatok straty zo štvrtkového výpredaja, zatiaľ čo japonský jen oslabil kvôli špekuláciám, že Bank of Japan neurobí žiadne zmeny vo programe kontroly výnosovej krivky dlhopisov.
Technologické akcie znížili v piatok straty zo štvrtkového výpredaja, zatiaľ čo japonský jen oslabil kvôli špekuláciám, že Bank of Japan neurobí žiadne zmeny vo programe kontroly výnosovej krivky dlhopisov.
Absolútna správa
Index S&P 500 a technicky náročný Nasdaq 100 otvorili v mierne pozitívnych farbách a pokúšali sa získať späť straty z predchádzajúceho obchodovania na základe neuspokojivých výsledkov spoločností Tesla a Netflix. Výnos 10-ročných štátnych dlhopisov klesol o štyri bázické body, čím sa jeho týždenné straty dostali len na dva bázické body. Spoločnosť American Express klesla o 5,3 % po tom, čo výsledky tržieb zaostali za očakávaniami. Medzitým sa jen prepadol až o 1,4 % a viedol k stratám medzi menami skupiny 10 najobchodovanejších mien. Obchodníci uviedli, že je tu menšia šanca na jastrabie prekvapenie v súvislosti s rozhodnutím BOJ o politike budúci týždeň, keďže agentúra Bloomberg uviedla, že úradníci v tomto bode nevidia naliehavú potrebu riešiť vedľajšie účinky kontroly výnosovej krivky. Investori sa pripravujú na piatkovú volatilnú seansu, pričom vyprší záplava opcií pred prebalansovaním indexu Nasdaq 100, ktoré nadobudne účinnosť v pondelok, je navrhnuté tak, aby znížilo dominanciu megacapov a podporilo zastúpenie menších členov. Pri analýze akcií sa treba v súčasnosti naďalej zameriavať na to, či má rally v hŕstke megakapitálových akcií a rozruch okolo umelej inteligencie pretrvávajúcu silu. Index S&P 500 už prekonal väčšinu odhadov, kde skončí tento rok, a stratégovia boli presvedčení, že rok 2023 bude ďalším zlým rokom pre trhy smerujúce do recesie.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Ročná miera inflácie v Japonsku sa v júni 2023 mierne zvýšila na 3,3 % z 3,2 % v máji, ale bola nižšia, ako trhové prognózy 3,5 %. Náklady na potraviny naďalej rástli (8,4 % oproti 8,6 % v máji) aj bývanie (1,1 % oproti 1,2 %). Medzimesačne rástli spotrebiteľské ceny o 0,2 %. Jadrová inflácia, ktorá neodráža zmeny cien potravín a palív dosiahla 3,3 % v súlade s očakávaniami a v porovnaní s 3,2 % v máji.
EU: Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve vzrástli o 0,7 percenta oproti predchádzajúcemu mesiacu v júni 2023, čím sa zvýšili z nadol revidovaného nárastu o 0,1 percenta v predchádzajúcom mesiaci a prekonali očakávania trhu o 0,2 percenta. Išlo o tretí mesiac rastu v maloobchode za sebou, podporené letnými výpredajmi a vplyvom priaznivého počasia, pričom nárast bol zaznamenaný vo väčšine sektorov vrátane maloobchodu s potravinami, nepotravinárskym tovarom a maloobchodom bez obchodov. Medziročne maloobchodné tržby klesli o1 % v porovnaní s rovnakým mesiacom v predchádzajúcom roku.
USA: Ceny nových domov v Kanade klesli v júni 2023 o 0,7 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čím sa mierne predĺžil májový pokles o 0,6 % a od novembra 2019 ide o tretí pokles v rade, keďže zvýšené náklady na pôžičky naďalej zvyšovali tlak na znižovanie. Medzimesačne sa ceny nových domov zvýšili o 0,1 %. Podľa predbežného odhadu sa očakáva, že maloobchodný predaj v Kanade sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v júni 2023 zvýši o 0,2 %.
Prečítané: 772x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.