Prezident Joe Biden a vrcholní predstavitelia zdravotníctva USA dúfajú, že úplné schválenie zvýši dôveru v injekciu medzi neočkovanými Američanmi
Prezident Joe Biden a vrcholní predstavitelia zdravotníctva USA dúfajú, že úplné schválenie zvýši dôveru v injekciu medzi neočkovanými Američanmi
Absolútna správa:
Americké akcie vzrástli na rekordné maximá, pretože imunizačnú aktivitu proti Covid-19 posilnili americké regulačné orgány, ktoré udelili úplné schválenie vakcíny vyrobenej spoločnosťami Pfizer Inc. a BioNTech SE. S&P 500 a Nasdaq 100 sa minulý týždeň odrazili od minima, pretože schválenie by mohlo viesť k zvýšeniu očkovania v momente keď narastajú prípady variantov delta, ktoré ohrozujú dynamiku globálneho ekonomického oživenia. Zmiešané údaje z USA ukázali, že júlové tržby z predaja domov vzrástli, viac než sa očakávalo, zatiaľ čo rast v amerických službách a továrňach sa spomalil na osemmesačné minimum. Ministerka financií Janet Yellenová medzitým schválila Jeromeho Powella na druhé funkčné obdobie ako predsedu FEDu, čo by mohlo znížiť neistotu ohľadom cesty pre menovú politiku. Očakáva sa, že mnoho veľkých zamestnávateľov, vysokých škôl, univerzít, štátnych a miestnych vlád zavedie požiadavky na očkovanie hneď po schválení. Po tomto oznámení Pentagon uviedol, že pokročí k zavedeniu povinného očkovania pre americký vojenský personál na celom svete, uviedol hovorca ministerstva obrany. Spoločnosť Pfizer minulý mesiac uviedla, že očakáva, že vakcína tento rok prinesie príjmy vo výške 33,5 miliardy dolárov, čím sa zaradí medzi najpredávanejšie lieky všetkých čias.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Moderna, Inc.., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,55 % (výkonnosť za posledné 3 roky: 1684,35%). Spoločnosť Moderna, Inc. pôsobí ako biotechnologická spoločnosť v klinickom štádiu. Spoločnosť sa zameriava na objav a vývoj messenger RNA terapeutík a vakcín. Moderna vyvíja lieky mRNA na infekčné, imuno-onkologické a kardiovaskulárne ochorenia.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
PMI Jibun Bank Japan Services PMI v auguste 2021 prudko klesol na 43,5 bodu z minulo mesačných 47,4 bodov. To bol najnižší údaj od mája 2020, pretože naďalej platili núdzové opatrenia na boj proti prudkému nárastu prípadov ochorenia COVID-19. Tržby z exportu poklesli najviac od januára a zamestnanosť po júlovom poklese vzrástla. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,40 %, Hang Seng +1,05 %, Nikkei 225 +1,78 %.
IHS Markit Eurozone Services PMI dosiahol v auguste 2021 hodnotu 59,7 bodu, čo je malý rozdiel od 15-ročného maxima, ktoré bolo dosiahnuté predchádzajúci mesiac vo výške 59,8 bodu. Tempo rastu produkcie a nových objednávok sa ochladilo z nedávnych vrcholov, pretože niektoré firmy sa dostali pod tlak z nedávneho nárastu prípadov ochorenia COVID-19, pričom rast pracovných miest dosiahol najvyššiu úroveň od septembra 2018. .Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,70 %, CAC 40 +0,86 %, DAX +0,28 %.
PMI IHS Markit US Services v auguste 2021 klesol na 55,2 bodu v auguste 2021, čo je tretí mesiac za sebou v porovnaní s májovým historickým maximom 70,4 a hlboko pod očakávaniami trhu 59,5 bodu. Najnovšie údaje poukázali na najslabšie tempo expanzie v sektore služieb od decembra 2020 v dôsledku nedostatku pracovných síl, šírenia variantu Delta a narušenia dodávateľského reťazca. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,61 %, S&P 500 +0,85 %, NASDAQ +1,55 %.
Prečítané: 1121x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.